Իրանը միջուկային օբյեկտի մոտակայքում տեղակայել է С-300 համալիրներ
Իրանին մատակարարված ռուսական С-300 զենիթահրթիռային համալիրները տեղակայվել են Ֆորդո միջուկային օբյեկտի շրջակայքում: Այդ մասին պետական հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է երկրի ՀՕՊ ուժերի հրամանատար Ֆարզադ Էսմայիլին, հայտնում է Lenta.ru- ն:
Հեռուստատեսությունը ցույց է տվել Ֆորդոյի մոտակայքում տեղակայված համալիրները: Էսմայիլին նշել է, որ այժմ միջուկային օբյեկտը միշտ պաշտպանության տակ կլինի, և հայտարարել է, որ Իրանի երկինքը «տարածաշրջանում ամենաանվտանգներից մեկն է»:
Կիրակի Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն փորձել է խանգարել Թեհրանին С-300-ները ստանալու հարցում, քանի որ չեն ցանկանում ճանաչել Իրանի ինքնապաշտպանության իրավունքը:

Иран прикрыл зенитными комплексами С-300 ядерный объект
Российские зенитно-ракетные комплексы С-300, поставленные Ирану, дислоцированы в районе ядерного объекта Фордо. Об этом заявил в эфире государственного телевидения Исламской республики командующий силами ПВО Фарзад Эсмаили.
Телевидение показало комплексы, размещенные вблизи Фордо. Эсмаили отметил, что теперь ядерный объект будет всегда под прикрытием, и заявил, что небо над Ираном «является одним из самых безопасных в регионе»:
В воскресенье верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи заявил, что США пытались помешать Тегерану получить С-300, поскольку не желают признавать за Исламской республикой право на самооборону.