ՄԱԿ-ը Դարայայի բնակիչների տարհանումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում է համարում
Դամասկոսի գրոհայինների վերահսկողության տակ գտնվող և կառավարական ուժերով շրջափակված Դարայա արվարձանի բնակիչների տարհանման մասին համաձայնագիրը չի համապատասխանում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին: Նման կարծիք է հայտնել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ մարդասիրական հարցերով տեղակալ Սթիվեն Օ’Բրայենը: Նրա խոսքով՝ Դարայայում տեղի ունեցածը չպետք է նախադեպ ծառայի Սիրիայի մյուս պաշարված շրջանների համար, հայտնում է ТАСС-ը:
Օ’Բրայենը նշել է, որ ՄԱԿ-ը չի մասնակցել այդ համաձայնագրի ձեռք բերմանը, և «տարհանման մասին տեղյակ է պահվել դրա սկսվելուց մի քանի ժամ առաջ»: «ՄԱԿ-ը Սիրիայի կառավարության և Դարայայի բնակիչների խնդրանքով զբաղվում է մարդասիրական կարիքների և պաշտպանության պահանջմունքների գնահատմամբ բոլոր նրանց, ովքեր տարհանվել են, սակայն համաձայնագրերը, որոնք տանում են քաղաքացիական անձանց զանգվածային տարհանման երկարատև բլոկադայից հետո, չեն համապատասխանում մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային մարդասիրական իրավունքին և նորմերին», - ասել է Օ’Բրայենը:
Նրա խոսքով՝ քաղաքների պաշարմանը, որը «միջնադարյան մարտավարություն է», պետք է վերջ դրվի, բայց ոչ՝ «համաձայնագրերի միջոցով, որոնք հանգեցնում են քաղաքացիական բնակչության բռնի տեղահանման»:

ООН считает эвакуацию пригорода Дамаска нарушением международного гуманитарного права
Соглашение об эвакуации жителей пригорода Дамаска Дараи, находившегося под контролем боевиков и окруженного правительственными силами, не соответствовало нормам международного гуманитарного права. Такое мнение высказал заместитель генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Стивен О'Брайен. По его словам, произошедшее в Дарае не должно служить прецедентом для других осажденных районов Сирии, передает ТАСС.
О'Брайен подчеркнул, что ООН не участвовала в достижении этого соглашения и "была поставлена в известность об эвакуации за несколько часов до того, как она началась". "ООН по просьбе правительства Сирии и жителей Дараи занимается оценкой гуманитарных нужд и потребностей в защите всех тех, кто был эвакуирован, однако соглашения, которые ведут к массовой эвакуации гражданских лиц после продолжительной блокады, не соответствуют международному гуманитарному праву и нормам в области прав человека", - сказал заместитель генсека.
По его словам, блокада городов, которая является "средневековой тактикой", должна быть прекращена, но не посредством "соглашений, которые ведут к насильственному перемещению гражданского населения".