Աղավնաձորում դպրոցներն ու մանկապարտեզները փակ են. գյուղապետ
Այսօր առավոտից աղավնաձորցիները կրկին սպառնում են փակել Երևան-Մեղրի միջպետական ճանապարհը՝ պահանջելով վճարել խաղողի մթերման դիմաց չվճարված 10 ամիսների պարտքը:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Աղավնաձորի գյուղապետ Աշոտ Գալստյանը նշեց, որ այս պահին աղավնաձորցիները միջպետական ճանապարհի մոտ են գտնվում, մինչդեռ ճանապարհը դեռևս չի փակվել:
Հարցին, արդյոք աղավնաձորցիները շարունակում են երեխաներին մանկապարտեզ և դպրոց չուղարկել՝ ի նշան բողոքի, Ա.Գալստյանը պատասխանեց. «Վիճակը խառն է: Դպրոցներն ու մանկապարտեզները փակ են»:
Հիշեցնենք, որ մինչև սեպտեմբերի 15-ը աղավնաձորցիներին խոստացվել էր ամբողջությամբ վճարել պարտքը:
«Չեմ կարող հիմա ոչ մի ստույգ բան ասել: Հիմա ճանապարհին եմ, գնում եմ մարդկանց հանդիպեմ: Ավելի ուշ մանրամասներ կհայտնեմ», - ասաց գյուղապետը:
Վայոց Ձորի մարզպետ Հարություն Սարգսյանի և «Վեդի Ալկո»-ի տնօրենի մասնակցությամբ սեպտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած նիստում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել 140 մլն դրամի պարտքը վճարել 15 օրվա ընթացքում:

Жители Ахавнадзора продолжают акцию протеста, закрыты школы и детсады – Ашот Галстян
Сегодня с утра жители общины Ахавнадзор Вайоц Дзора угрожают перекрыть межгосударственную автотрассу Ереван – Мегри, требуя заплатить невыплаченную за приобретенный виноград задолженность 10-ти месяцев.
В беседе с корреспондентом Aysor.am глава сельской общины Ахавнадзор Ашот Галстян сообщил, что в настоящее время жители села собрались у межгосударственной автотрассы, хотя она пока не перекрыта.
На вопрос, отправляют ли жители Ахавнадзора детей в школу и детский сад или акция протеста продолжается, Ашот Галстян ответил: «Ситуация пока напряженная. Школы и детские сады закрыты».
Отметим, что жителям села Ахавнадзор обещали до 15 сентября полностью погасить задолженность за заготовленный виноград.
«Сейчас не могу сказать ничего точного. Я сейчас в дороге, хочу встретиться с людьми. Подробности сообщу позже», - сказал глава сельской общины.
Напомним, в ходе состоявшегося 1 сентября у губернатора Вайоц Дзора Арутюна Саркисяна заседания с участием владельца компании «Веди Алко» была достигнута договоренность о том, что задолженность за виноград в размере 140 млн. драмов будет погашена в течение 15 дней.