«Yandex.Taxi». հակամրցակցային մուտք հայկական շուկա, դժգոհությունների ալիք սպառողների շրջանում
«Yandex.Taxi» ընկերության մուտքը հայաստանյան շուկա ուղեկցվեց բազմաթիվ քննարկումներով: Նվազագույն սակագնի, տեղի տաքսի ծառայությունների հետ համագործակցության պայմանների ու գլխավոր մրցակից՝ «gg»-ի հետ համեմատություններից հետո իրավիճակը, կարծես, որոշ ժամանակով հանդարտվեց:
Հայաստանում գործունեության գրեթե երեք ամիսներից հետո «Yandex.Taxi»-ն փոխեց աշխատելու նախնական սակագինը, ինչը նոր քննարկումների ու դժգոհությունների առիթ դարձավ:
Ծառայությունից օգտվողները պատվեր կատարելուց առաջ տեղեկացվում են, որ սակագինը հաշվարկվում է նոր սկզբունքով, քանի որ ընկերության պատվերների թիվը՝ պահանջարկը, մեծացել է:
Այսպիսով մինիմալ սակագինը օրվա ժամից կամ քաղաքի հատվածից կախված տատանվում էր 100-ից մինչև 170 և ավելի դրամ սահմաններում:
Մինչ սպառողները սոցիալական ցանցերում հայտնում էին իրենց դժգոհությունները, ոլորտի մասնագետները փաստում էին՝ սա հենց այն է, ինչն իրենք ակնկալում էին ի սկզբանե:
Այսինքն 100 դրամ մինիմալ սակագնով մուտք գործելով Հայաստանի շուկա, «Yandex.Taxi»-ն, ըստ մասնագետների, նպատակ ուներ դեմպինգ իրականացնել մրցակիցների դեմ, մոնոպոլիզացնել շուկան, որից հետո բարձրացնել սակագինը:
Իրավիճակի վերաբերյալ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Yandex.Taxi»-ի ընկերության PR բաժնի ղեկավար Էլինա Ստավիսկայան նշեց, որ իրենք նպատակ ունեն սպառողներին մատուցել մաքսիմալ արագ ծառայություն՝ հնարավոր նվազագույն գնով:
«Մեր նպատակն է սպառողներին մատուցել մաքսիմալ արագ ծառայություն՝ հնարավոր մաքսիմալ նվազագույն գնով, որ այն հարմար լինի ինչպես ծառայությունից օգտվողների, այնպես էլ՝ վարորդների համար: Եթե պահանջարկը չի  գերազանցում առաջարկը, մենք աշխատում ենք հիմնական՝ բազային սակագնով: Այնուամենայնիվ, եղանակային վատ պայմանների դեպքում, տոն օրերին կամ այլ մասսայական միջոցառումների ժամանակ տաքսիի պահանջարկն աճում է ու ազատ մեքենաները շատ արագ սպառվում են: Հենց այս դեպքերի համար էլ նախատեսված է բարձրացված սակագինը, որի նպատակն է գրավել վարորդներին: Այն հաշվարկվում է հստակ տվյալ տեղանքի համար՝ հաշվի առնելով պատվերների ու ազատ մեքենաների քանակը», - ասաց Էլինա Ստավիսկայան:
Ըստ ընկերության PR պատասխանատուի, ծառայությունից օգտվողը կարող է ինքնուրույն որոշել՝ գնա՞լ հիմա բարձրացված սակագնով, թե՞ սպասել մինչև գինը հասնի բազայինին:
«Այս սկզբունքով մենք սպառողին առաջարկում ենք մաքսիմալ էժան սակագնով մեքենա սովորական օրերին ու, միևնույն ժամանակ, պահանջարկի աճի ժամերին ապահովագրում ենք, որ նա պարտադիր մեքենա կգտնի: Կրկնում եմ՝ «թեժ» օրերին ու ժամերին սպառողն ընտրության հնարավորություն ունի՝ օգտվել տաքսիից հիմա, բայց բարձրացված սակագնով, թե սպասել մինչև սակագինը իջնի սովորականին: Մենք ազնիվ զգուշացնում ենք այս մասին», - ասաց Է.Ստավիսկայան:
Այնուամենայնիվ, գնային այս փոփոխության աղմուկի մեջ երկրորդ պլան մղվեց ընկերության գործունեության հետ կապված նախնական խնդիրը՝ ոչ մրցակցային մուտքը շուկա ու տեղական շուկայում «խաղալու» տարբերակը:
Ըստ Aysor.am-ի հարցմանն ուղարկված պատասխանի, «Yandex.Taxi»-ն Հայաստանում համագործակցում է 12 տաքսի ծառայությունների հետ:
«Համագործակցությունը արդյունավետ է և խնդիրներ չեն առաջանում», - նշել են ընկերությունից:
Մինչդեռ ըստ նույն այդ տեղական ընկերությունների, խնդիրները բազմաթիվ են, իսկ համագործակցությունը՝ անազնիվ:
Համագործակցողներից մի քանիսը Aysor.am-ի թղթակցին պատմեցին, որ ընկերությունը խախտում է ի սկզբանե տրված գրեթե բոլոր խոստումները:
Գալով Հայաստան ու փնտրելով գործընկերների՝ «Yandex.Taxi»-ն նշում էր, որ խիստ հետևելու է իր անվան տակ աշխատող մեքենաների որակին, դրանք, օրինակ՝ պարտադիր ունենալու են օդափոխիչ, վարորդները պետք է ունենան համապատասխան տեսք: Բայց նման որակ ապահովել ու միաժամանակ շատ պատվերներ կատարել ընկերությունը չկարողացավ: Արդյունքում 12 հայաստանյան գործընկեր տաքսի ծառայություններից բացի, «Yandex.Taxi»-ն հավաքագրեց մասնավոր վարորդների՝ չհետևելով մեքենաների կամ պատվերի կատարման որակին, ընդամենը փորձելով ավելացնել կատարվող պատվերների քանակը:
Տեղական ընկերությունները սկսեցին դժգոհություններ հայտնել, քանի որ նման վարորդների հետ մի ընկերության անվան տակ համատեղ աշխատանքը վնասում էր իրենց համբավը:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նրանք պատմեցին, որ նույնիսկ եղել են պատվիրատուի հետ կոնֆլիկտների, ծեծկռտուքների ու գողությունների դեպքեր:
Ընկերության հետ համագործակցության մեկ այլ խնդիր էր նաև այն, որ փաստացի Հայաստանում «Yandex.Taxi»-ն չունի ներկայացուցչություն, գրասենյակ ու համագործակցող տեղական ընկերությունները մտավախություն ունեն, որ ընկերության հետ կապված յուրաքանչյուր խնդիր արդյունքում թողնելու են իրենց պատասխանատվությանը:
Իսկ պատկան պետական մարմինների ուշադրության կենտրոնում հայտնված ընկերության հետ կապված գլխավոր խնդիրը դեռ 3 ամիս առաջ տեղի ունեցած ըկերության մուտքն էր շուկա:
Իրավաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը վստահ է՝ «Yandex.Taxi»-ի մուտքը շուկա հակամրցակցային էր: Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նա նշեց, որ պետական մարմինների կողմից ընկերության դեմ պետք է դատական վարույթ սկսվեր:
«Սա գլոբալ հարց է, որը պարբերաբար շոշափվում էր ու լուծում չէր ստանում: Տաքսի ծառայությունների աշխատանքը պետք է կարգավորվի: Բնական է, որ տվյալ մեծ շուկայում, որը չի վերահսկվում, յուրաքանչյուր տաքսի ծառայություն կարող է մյուսին դեմպինգ անել ու շուկայից դուրս մղել՝ բարձրացնելով իր դիրքը: Բայց կա մի իրավական հարց: Երբ որևէ ծառայություն ունի ինքնարժեք ու գալիս է մի ընկերություն ու սկսում այդ ծառայությունը մատուցել ինքնարժեքից ցածր՝ պետությունը պետք է միջամտի», - նշեց իրավաբանը:
«Հնարավոր չէ, որ ծառայությունը մատուցվի 200 դրամով, այն դեպքում երբ այդ ծառայության ինքնարժեքը 500 դրամ և ավելին է: Այս դեպքում պետությունը միանշանակ պետք է միջամտի, քանի որ տվյալ ընկերությունը շուկայում ցանկանում է մոնոպոլ դիրք ձեռք բերել: Դա նույն բանն է, որ ես ներկրեմ շաքարավազ, ինքնարժեքից ցածր վաճառեմ, շուկայի բոլոր մանր և միջին խաղացողներին հանեմ շուկայից, այնուհետև մենաշնորհ դառնամ և բարձրացնեմ գինը: Սա օրենքի կոպիտ խախտում է: Ու՞ր են պետական մարմինները», - ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Իրավիճակը ռիսկային է, քանի որ մի շարք այլ միջազգային ընկերություններ, տեսնելով նման անպատիժ պահվածք, կարող են նույնը կատարել մի շարք այլ հայաստանյան շուկաներում:
Տրանսպորտի և կապի նախարարության աշխատակազմի փոխադրումների քաղաքականության բաժնի պետ Դավիթ Մելքոնյանն Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ նախարարությունը պատասխանատու է միայն լիցենզավորման տրամադրման համար:
«Մեզ մոտ դաշտն ազատ է, այսինքն այն կազմակերպությունները կամ ֆիզիկական անձիք, ովքեր բավարարում են ներկայացվող պահանջներին՝ լիցենզավորվում են: Ինչ վերաբերում է փոխադրավարձին՝ այն չի կարգավորվում: Դրա արդյունքում Հայաստանում ազատ մրցակցություն կա այս շուկայում, որի հիման վրա էլ փոխադրավարձն ինքնակարգավորվում է», - ասաց Դավիթ Մելքոնյանը:
Ըստ նրա, շուկան ինչ-որ կերպ կարգավորելը կամ, օրինակ՝ տրամադրվող լիցենզիաների քանակը սահմանափակելը կարող է բերել սակագնի բարձրացման, ինչն էլ կվնասի սպառողին:
Պետական մյուս պատասխանատու կառույցից՝ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովից Aysor.am-ի թղթակցին տեղեկացրին, որ իրավիճակն ուսումնասիրում են:
««YandexTaxi»-ի գործունեության հետ կապված Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ներկայումս ուսումնասիրություն է անցկացնում և ուսումնասիրության ընթացքում մրցակցային օրենսդրոթյան խախտման դեպքեր հայտնաբերվելու դեպքում՝ հանձնաժողովը միանշանակ կկիրառի օրենքով նախատեսված համապատասխան միջոցները», - ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Գայանե Սահակյանը:
Նրա խոսքով, հանձնաժողովն արդեն պահանջել է «YandexTaxi» ընկերությունից որոշակի տեղեկատվություն տրամադրել Հայաստանում իրականացվող գործունեության վերաբերյալ:
Ակնհայտ է, որ սպառողների դժգոհության ալիքը «YandexTaxi»-ի մատուցած ծառայությունների և իրականցվող գնային քաղաքականության վերաբերյալ աճում է: Aysor.am-ը կշարունակի հետևել ընկերության քաղաքականությանը Հայաստանում՝ ակնկալելով պատասխանատու կառույցների արձագանքին և լուծումներին ստեղծված իրավիճակին:

«Yandex.Taxi»: Антиконкурентный вход на армянский рынок и волна недовольства среди потребителей
Вход «Yandex.Taxi» на армянский рынок сопровождался многочисленными обсуждениями. Ситуация, кажется, успокоилась на некоторое время после сравнений минимального тарифа, условий сотрудничества с местными службами такси и с главным конкурентом – компанией «gg».
После почти трехмесячной деятельности в Армении компания «Yandex.Taxi» изменила предварительно объявленный тариф услуг, что стало поводом для нового недовольства и обсуждений.
Те, кто пользуется услугами такси, до выполнения заказа информируются о том, что тариф рассчитывается по новому принципу, поскольку в компании возросло количество заказов – возрос спрос.
Таким образом, минимальный тариф в зависимости от времени суток и района города колебался в пределах от 100 до 170 драмов за км проезда.
Пока потребители сообщали о своем недовольстве в социальных сетях, специалисты сферы констатировали, что это именно то, чего они ждали с самого начала.
То есть, войдя на армянский рынок с минимальным тарифом в 100 драмов, «Yandex.Taxi», по мнению специалистов, преследовал цель осуществить демпинг в отношении конкурентов, монополизировать рынок, после чего – поднять тариф.
Руководитель PR-проектов «Яндекс.Такси» Элина Ставиская в беседе с корреспондентом Aysor.am отметила в связи с создавшейся ситуацией, что их цель – предоставить пользователям максимально быстрый сервис по возможно минимальной цене.
«Наша цель – предоставить пользователям максимально быстрый сервис по минимально возможной цене – такой, чтобы это было выгодно как пользователям, так и водителям. Если спрос не превышает предложения, эту задачу выполняет базовый тариф. Однако в непогоду, праздники, во время крупных мероприятий или перебоев в работе общественного транспорта спрос на услуги такси резко растет, и свободные такси быстро разбираются.
Специально для таких случаев предусмотрен повышающий коэффициент, который позволяет привлечь дополнительных водителей. Он рассчитывается локально для каждого района с учетом фактического количества заказов и наличия свободных машин, а также статистического прогноза развития ситуации на ближайшие несколько минут», - сказала Элина Ставиская.
По словам руководителя PR-проектов, пользователь видит, что тариф повышен, и может согласиться ехать по такой цене или подождать, пока она опустится до обычной.
«Эта система позволяет предлагать максимально доступные тарифы в обычное время и гарантированно находить машину в часы повышенного спроса. В такие «горячие» часы мы предлагаем пользователям выбор – ехать по повышенной цене сейчас или немного подождать, пока ситуация нормализуется и тарифы вернутся к обычным, и честно предупреждаем об этом», - сказала она.
Тем не менее, на фоне создавшегося вокруг повешения цен шума на второй план отошла изначальная, связанная с деятельностью компании проблема, – антиконкурентный вход на рынок и способ «игры» на местном рынке.
Согласно отправленному на запрос Aysor.am ответу, «Yandex.Taxi» сотрудничает в Ереване с 12 таксопарками и диспетчерскими.
«Сотрудничество эффективное, проблемы не возникают», - отметили в компании.
При этом согласно тем же местным компаниям, существуют многочисленные проблемы, а сотрудничество – нечестное.
Некоторые из сотрудничающих с «Yandex.Taxi» компаний рассказали корреспонденту Aysor.am о том, что компания нарушает почти все изначально данные обещания.
Придя в Армению и находясь в поисках партнеров, компания «Yandex.Taxi» отмечала, что будет строго следить за состоянием автомобилей, работающих под ее брендом, к примеру, они обязательно должны быть оснащены кондиционерами, водители должны иметь соответствующих внешний вид.
Однако компании не удалось обеспечить подобное качество и одновременно выполнять большое количество заказов. В результате, кроме 12 армянских партнеров – такси-служб, компания «Yandex.Taxi» привлекла также частных водителей, не проследив за техническим состоянием машин или качеством выполнения заказов, пытаясь всего лишь увеличить количество выполняемых заказов.
Местные компании начали выражать недовольство, поскольку совместная работа с такими водителями под названием одной компании наносила вред их имиджу.
В беседе с корреспондентом Aysor.am они рассказали, что были даже конфликты с заказчиками, в том числе случаи краж и драк.
Еще одна проблема сотрудничества с компанией в том, что компания «Yandex.Taxi» фактически не имеет представительства или офиса в Армении, и работающие с ней местные компании обеспокоены тем, что в итоге им придется нести ответственность за любую связанную с ней проблему.
А главный вопрос, связанный с оказавшейся в центре внимания надлежащих органов компанией «Yandex.Taxi», это ее вступление на рынок еще 3 месяца назад.
Юрист Николай Багдасарян уверен, что вход компании «Yandex.Taxi» на рынок Армении  был антиконкурентным.
В беседе с корреспондентом Aysor.am он отметил, что государственные органы должны были начать судебное производство в отношении этой компании.
«Это глобальный вопрос, который постоянно муссируется, однако не решается. Работа служб такси должна быть урегулирована. Естественно, что на таком большом рынке, который не контролируется, любая служба такси может подвергнуть демпингу другую, вытеснив ее с рынка и подняв свой рейтинг. Однако здесь есть один правовой вопрос. Когда какая-то услуга имеет себестоимость, появляется другая компания и начинает предоставлять услуги ниже себестоимости – государство должно вмешаться», - отметил юрист.
«Невозможно, чтобы услуга предоставлялась за 200 драмов, когда ее себестоимость составляет 500 драмов и больше. В этом случае государство однозначно должно вмешаться, поскольку данная компания хочет занять доминирующую позицию на рынке. Это то же самое, если я буду импортировать сахарный песок и продавать ниже себестоимости,  а затем стану монополией и повышу цену. Это грубое нарушение закона. О чем думают государственные органы?» - заявил Николай Багдасарян.
Ситуация опасная, поскольку ряд других иностранных компаний, видя подобное безнаказанное поведение, могут прибегнуть к аналогичным методам в ряде других отраслей рынка.
Начальник отдела политики перевозок Минтранса Армении Давид Мелконян в беседе с корреспондентом Aysor.am отметил, что министерство несет ответственность только за предоставление лицензии.
«У нас свободное поле, то есть, организации или физические лица, которые соответствуют предъявленным требованиям, лицензируются. Что касается платы за перевозку, то она не регулируется. В результате этого в Армении на этом рынке сегодня свободная конкуренция, на основании которой и саморегулируется плата», - сказал Давид Мелконян.
По его словам, регулирование рынка тем или иным образом или ограничение количества предоставляемых лицензий может привести к повышению тарифов, что нанесет вред потребителю.
В другой ответственной государственной структуре – Комиссии по защите экономической конкуренции – корреспонденту Aysor.am сообщили, что ситуация изучается.
«Государственная комиссия по защите экономической конкуренции в настоящее время проводит изучение деятельности компании «YandexTaxi», и в случае выявления в ходе исследования нарушений конкурентного законодательства комиссия, однозначно, применит предусмотренные законом соответствующие меры», - сказала пресс-секретарь председателя ГКЗЭК Гаяне Саакян.
По ее словам, комиссия уже потребовала у компании «YandexTaxi» предоставить определенную информацию об осуществляемой в Армении деятельности.
Очевидно, что волна недовольства потребителей в связи с предоставляемыми «YandexTaxi» услугами и осуществляемой ценовой политикой растет. Aysor.am будет следить за политикой компании в Армении, ожидая реакции соответствующих структур и разрешения создавшейся ситуации.