Լավրով.  Սիրիայում հրադադարը սկսելուց հետո գրոհայինները զորքերի դեմ իրականացրել են 350 հարձակում
Սեպտեբերի 12-ին Սիրիայում հրադադարի մասին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո գրոհայինները Սիրիայի կառավարական զորքերի դեմ իրականացրել են 350 հարձակում: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Լավրովը։
«Հարցնում են, ինչ տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 12-ից հետո, երբ փաստաթուղթն ուժի մեջ մտավ։ «Ան-Նուսրան» ընդդիմության կողմից իրականացրեց 350 հարձակում ընդդեմ կառավարական զորքերի»,- ասել է Լավրովը մամուլի ասուլիսում՝ ընդգծելով, որ նման պայմաններում ցանկացած հրադադար՝ եռօրյա կամ յոթօրյա, կլինի անիմաստ։
«Զոհվել են սիրիական բանակի զինծառայողներ, զոհվել են քաղաքացիական անձինք, խոսքը զորքերի հեռացման պարտավորությունների չկատարման մասին է»,- նշել է ռուսական ԱԳՆ-ի ղեկավարը։
Ուրբաթ երեկոյան ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել էր, որ Սիրիայի աջակցության միջազգային խմբի հանդիպման արդյունքներով Սիրիայում հրադադարի ռեժիմը չի վերսկսվել։

Лавров: Боевики провели 350 атак против сирийских войск после начала перемирия
После вступления в силу соглашения о прекращении огня в Сирии 12 сентября боевики провели против правительственных войск САР 350 атак, заявил в пятницу глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Что произошло после 12 сентября, когда документ вступил в силу? 350 атак со стороны оппозиции было проведено «ан-Нусрой» против правительственных войск», — сказал Лавров на пресс-конференции, подчеркнув, что в таких условиях «любое перемирие, трехдневное или семидневное, будет бессмысленным».
«Погибли военнослужащие сирийской армии, погибли гражданские… Речь идет о невыполнении обязательств по отводу войск», — добавил глава российского МИД.
В ночь на пятницу госсекретарь США Джон Керри заявил, что по итогам встречи Международной группы поддержки Сирии (МГПС) режим перемирия в Сирии не был возобновлен.