ՅՈՒՆԻՍԵՖ.  Հալեպում մարտերի պատճառով 2 մլն մարդ մնացել է առանց ջրամատակարարման
ՅՈՒՆԻՍԵՖ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունը հայտնել է, որ Հալեպի մոտ 2 մլն բնակիչ, ընթացող մարտերի հետևանքով, մնացել է առանց ջրամատակարարման, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
«Վնասվել է Բաբ-ալ-Նայրայի ջրամատակարարման համակարգը, որն ապահովում է Հալեպի արևելյան շրջանների ավելի քան 250 հազար բնակիչներին ջրամատակարարումը: Բացի այդ, անջատվել է նաև Սուլեյման-ալ-Հալաբի ջրամատակարարման համակարգը, որը ևս տեղակայված է արևելքում: Դադարեցված են քաղաքի հարավային շրջանների ավելի քան 1.5 մլն բնակիչների ջրամատակարարումները»,- ասվում է  է հաղորդագրության մեջ:
Կազմակերպությունը նշում է, որ ջրամատակարարումների դադարեցումը բնակիչների, այդ թվում՝ երեխաների համար կարող է դառնալ հիվանդությունների առիթ, քանի որ մարդիկ ստիպված կլինեն օգտվել  ջրամբարների կեղտոտ ջրից:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ից նշում են, որ պատրաստ են մեծացնել մարդկանց՝ ջրի տեսքով մարդասիրական օգնության ծավալները, սակայն դա ժամանակավոր քայլ է, որը խնդրին չի տա երկարաժամկետ լուծում:

ЮНИСЕФ: в Алеппо из-за боев без воды остались 2 млн человек
Международная гуманитарная организация ЮНИСЕФ сообщила, что около 2 млн жителей сирийского города Алеппо оказались лишены водоснабжения из-за продолжающихся боев, сообщает Gazeta.ru.
«Была повреждена водонапорная станция Баб-аль-Найраи, которая поставляла воду для 250 тыс. жителей восточных районов Алеппо. Насилие не позволяет ремонтным командам починить станцию. Кроме этого, была отключена еще одна водонапорная станция, Сулейман-аль-Халаби, также расположенная на востоке, — перекрыты поставки воды для 1,5 млн жителей западных частей города», — говорится в заявлении.
Организация отмечает, что подобные перебои с водоснабжением, в том числе для детей, могут привести к вспышкам заболеваний, потому что люди будут вынуждены использовать загрязненную воду из местных колодцев.
В ЮНИСЕФ заявили, что собираются увеличить поставки воды нуждающимся в городе, но это лишь временная мера, которая не решит проблемы в долгосрочной перспективе.