Արփինե Հովհաննիսյանը նոր կառավարությունում արդարադատության նախարար աշխատելու առաջարկ է ստացել
Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նշեց, որ նոր կառավարությունում արդարադատության նախարար աշխատելու առաջարկ է ստացել:
«Եղել է առաջարկ, նշանակում կլինի, թե ոչ, արդեն կտեսնեք», - ասաց նա:
Հարցին` տեսնո՞ւմ է իրեն նոր կառավարության կազմում, թե ոչ՝ Արփինե Հովհաննիսյանն ընդգծեց․ «Ես չէ, որ ինձ պիտի նախարարության կազմում տեսնեմ։ Վարչապետի առաջարկությամբ ՀՀ նախագահն է նշանակում նախարարներ»։
Անդրադառնալով կառավարության կառուցվածքային փոփոխություններին՝ Հովհաննիսյանը նշեց, որ կառավարությունում այս պահին քննարկումներ են ընթանում։
«Հստակ բանաձևումներ այս պահին չեմ կարող հնչեցնել։ Դեռևս չկա վերջնական որոշում։ Փաստը մեկն է՝ քաղաքաշինության նախարարությունը վերացվում է։ Ինչ գործառույթներ կանցնեն այլ նախարարությունների կազմ, պարզ կլինի առաջիկայում», - ասաց նա։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ կառավարության համար կոռուպցիայի դեմ պայքարը շարունակում է առաջնային խնդիր մնալ։ Սրա լավագույն ապացույցը Արփինե Հովհաննիսյանը համարում է այն, որ ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգում քննարկվելու է հակակոռուպցիոն փաթեթի կարևորագույն օրինագծերից մեկը՝ եկամուտների հայտարարագրման վարչականացումն ու քրեականացումը։
Հարցին՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանի վարչապետի այն հայտարարությունը, որ պետք է վերացնել պրիմիտիվ գողությունը՝ Հովհաննիսյանը նշեց․ «Ես կոռեկտ չեմ համարում վարչապետի խոսքերը մեկնաբանել»։

Арпине Ованнисян получила предложение работать министром юстиции в новом правительстве
И.о министра юстиции Армении Арпине Ованнисян заявила сегодня журналистам, что получила предложение работать министром юстиции в новом правительстве.
«Предложение было, а будет назначение или нет, посмотрим», - сказала она.
На вопрос, видит ли она себя в составе нового правительства, Арпине Ованнисян подчеркнула: «Не я должна видеть себя в составе правительства. Министры назначаются президентом Армении, по предложению премьера».
Касаясь структурных изменений в правительстве, А.Ованнисян отметила, что в настоящее время в правительстве идут обсуждения.
«Четких формул в данный момент я не могу озвучить. Пока окончательного решения нет. На лицо один факт – министерство градостроительства ликвидируется. Какие из его функций перейдут к другим министерствам, будет ясно в ближайшее время», - сказала она.
По словам А.Ованнисян, для правительства первоочередной задачей продолжает оставаться борьба с коррупцией. Лучшим доказательством этого Арпине Ованнисян считает то, что в повестке внеочередного заседания парламента будет обсуждаться один из важнейших законопроектов антикоррупционного пакета – административная и уголовная ответственность за ошибки в декларациях.
На просьбу прокомментировать заявление премьер-министра о том, что необходимо устранить примитивное воровство, А.Ованнисян отметила: «Не считаю корректным комментировать слова премьера».