Պետությունն ունի հսկայական ռեսուրս, որը շատ փնթի ձևով է ծախսվել երկար տարիներ. Հարցազրույց Գագիկ Մակարյանի հետ
26/09/2016 11:32
Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը կարծում է, որ 2017 թվականի բյուջեն կարող է 2,5 միլիարդից ավելի լինել, քանի որ, ըստ նրա, նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը պայքարելու, գումարներ բերելու քայլեր է սկսել: Այս մասին Գագիկ Մակարյանն ասաց Aysor.am-ի հետ հարցազրույցի ընթացքում, նշելով նաև, որ տարիներ շարունակ պետության հսկայական ռեսուրսներ ծախսվել են փնթի ձևով:
- Պարոն Մակարյան, որոշակիորեն ուրվագծվել է Հայաստանի վարչապետի գործելաոճը: Ի՞նչ տպավորություններ և ակնկալիքներ ունեք:
- Հիմնական նախարարությունների ղեկավարները, կարելի է ասել ոտքից-գլուխ փոխվել են այն իմաստով, նոր այն հիմնական նախարարությունները, որոնք տնտեսական բլոկի հետ են առնչվում կամ օգնում են տնտեսական բլոկի զարգացմանը, փոխվել են: Դա ցույց է տալիս, որ վարչապետը շատ կարևորում է և հատկապես շեշտադրումը կատարելու է տնտեսական բլոկի վրա:
- Ըստ Ձեզ, դա ի՞նչ նշանակություն կարող է ունենալ:
- Սա երկու նշանակություն կունենա, առաջինն այն է, որ տնտեսական բլոկի միջոցով որոշակի խնդիրներ կկարողանանք լուծել, և դա որպես երևացող ցուցանիշ կարողանանք ներկայացնել նաև հանրությանը: Այն նաև սիրաշահելու և զսպողական նշանակություն կունենա ապագա դժգոհությունների տեսանկյունից, և երկրորդը, որ այդ նույն տնտեսական բլոկով արդեն հեռահար խնդիրներ կլուծվեն:
Մի առիթով ասել եմ, որ Հայաստանի տնտեսությունը որպեսզի խորհրդային ժամանակների տնտեսական հզորություններին մոտենա, մոտ 4-5 միլիարդի ներդրումներ են հարկավոր: Հայաստանի բյուջեն առավել կոռուպցիայի, ստվերի պայմաններում այդպիսի միջոցների երբեք չի կարող տիրապետել: Վարչապետը շեշտը դրեց ներդրումների և ձեռնարկատիրության զարգացման վրա, որովհետև Հայաստանի տնտեսության մեջ հիմնականում միկրոձեռնարկությունների ու փոքր ձեռնարկությունների այդ խառնիճաղանջ վիճակն առանձնապես չի նպաստում:
Եթե թվերով ներկայացնեմ, ապա ունենք մոտ 56 000 միկրո ձեռնարկություն, 16-18 000 փոքր ձեռնարկություն, և այս թվերից հետո՝ ընդամենը 550 միջին ձեռնարկություն, և մոտ 2000 էլ՝ խոշոր: Այսինքն, միկրոն և փոքրը գերակշռում են, բայց դրանք չեն զարգանում, միջինանում: Սա շատ աննորմալ իրավիճակ է նաև մարզերի զարգացման տեսանկյունից: Դրա համար,ես կարծում եմ, որ էկոնոմիկայի նախարարության անվանումը փոխելն էականորեն շատ բան է փոխել նախարարությունում: Հսկայական միջոցներ ծախսվում են համայնքներում դոտացիաների անվան տակ, որոնք մեծ կոռուպցիոն ռիսկեր են պարունակում, որովհետև այդ դոտացիաների գումարերի հիմնական մասը գնում է տեղերում մանկապարտեզների վերականգնման, ճանապարհաշինության, ջրագծերի կամ այլ բաների անվան տակ, բայց դրանք հաճախ չեն էլ արվում, կամ արվում են շատ թռուցիկ: Դրա հետ մեկտեղ էլ, գյուղապետերն, օրինակ, կարող են իրենց մեքենայի պահպանման մեկ ամսվա ծախսը հսկայական թվերով վույց տալ՝ 600 000 դրամ, որն անհասկանալի թիվ է, նույնիսկ նախարարի մեքենայի ծախսերը կարող է այդքան չկազմեն:
2017 թվականի բյուջեն արդեն ցույց է տալիս վարչապետի մոտեցումը, որ այն փորձելու են ավելի ռացիոնալ կազմել: Կարևոր չէ մեծությունը, կարող է այն 2016-ի բյուջեի չափ լինել, կարող է և ավելացնենք շնորհիվ այն բանի, որ ռազմավարություն ենք դրել, որ ներդրումներ լինեն, ձեռնարկատիրություն զարգացնենք, խնայողական ծախսեր անենք: Այսինքն, կարող է եկող տարվա բյուջեն 2,5 միլիարդից ավելի լինել, քանի որ վարչապետը պայքարելու, գումարներ բերելու քայլեր է սկսել:
- Խոսվում է նաև պետական մարմինների նվազման մասին: Սա լա՞վ է, թե՞ վատ: Ինչ հետևանքներ սա կարող է առաջացնել, արդյոք գործազրկությունը չի ավելանա:
- Համաձայն եմ, որ պետական մարմինները պետք է նվազեն: Պետական սեկտորում աշխատում է մոտ 200 000-ի չափ մարդ, մասնավոր սեկտորում ընդամենն աշխատում է 270 000 մարդ: Այսինքն, մեկ աշխատողին մեկ պաշտոնյա է համընկնում: Հետևաբար, մարզպետարանները, քաղաքապետարանները, գյուղապետարանները հսկայական բեռ են մեր հարկատուների վրա և բյուջեից ավելորդ գումարներ են տանում: Պետությունն ունի հսկայական ռեսուրս, որը շատ փնթի ձևով է ծախսվել երկար տարիներ: Սա կարգի բերել է պետք:

Гагик Макарян: У государства есть огромный ресурс, который в течение долгих лет тратился очень небрежно
26/09/2016 13:02
Председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян считает, что госбюджет на 2017 год может быть больше 2,5 млрд., поскольку новоназначенный премьер Карен Карапетян начал осуществлять шаги для привлечения финансовых средств.  Об этом Гагик Макарян заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am, отметив, что в течение долгих лет огромные государственные ресурсы тратились довольно недобросовестно.
- Господин Макарян, стиль работы премьер-министра Армении уже вырисовался в некоторой степени. Какое у Вас сложилось впечатление?
- Руководители основных министерств полностью изменены, то есть это министерства, связанные с экономическим блоком и содействующие развитию экономического блока. Это демонстрирует, что премьер придает большую важность и сфокусировал внимание на экономическом блоке.
- На Ваш Взгляд, какое это может иметь значение?
- Это может иметь два значения. Во-первых, с помощью экономического блока мы сумеем решить определенные проблемы, и представить это обществу как ощутимый показатель. Кроме того это может сыграть определенную роль в сдерживании дальнейшего недовольства. Во-вторых, экономический блок поможет также решить проблемы в долгосрочной перспективе.
Премьер ставит акцент на развитии предпринимательства и привлечении инвестиций, поскольку создавшаяся в экономике Армении ситуация с микропредприятиями и малым бизнесом особенно этому не способствует.
Если говорить в цифрах, у нас есть порядка 56000 микропредприятий, 16-18 – малых предприятий, и после таких цифр всего лишь 550 средних предприятий и примерно 2000 крупных. То есть преобладает микро- и малый бизнес, однако они не развиваются, не усредняются.
Это ненормальная ситуация также с точки зрения развития регионов. Поэтому я считаю, что изменение название министерства экономики существенно изменит многое в ведомстве. Огромные средства тратятся в общинах под видом дотаций, которые содержат большие коррупционные риски, поскольку основная часть дотационных сумм идет на местах на реконструкцию детских садов, дорожное строительство, водопроводы и др., но часто эти работы или не делаются вообще, или проводятся между прочим.
Бюджет 2017 года уже показывает подход премьера, в частности – стремление составить его более рационально. То есть, возможно, бюджет следующего года составит более 2,5 млрд., поскольку премьер начал борьбу, шаги в направлении привлечения средств.
- Много говорят также о сокращении числа государственных органов. Это хорошо или плохо? К каким последствиям это может привести, не увеличится ли безработица?
- Согласен с тем, что государственные органы должны быть сокращены. В государственном секторе работают примерно 200 000 человек, а в частном секторе – всего 270 000 человек. То есть, на одного работника приходится один чиновник. Следовательно, областные администрации, мэрии, сельские администрации – огромная нагрузка для налогоплательщиков и выкачивают из бюджета дополнительные суммы. У государства есть огромный ресурс, который уже длительные годы очень неряшливо тратился. Здесь нужно навести порядок.