Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է 90 մլն եվրո ուղղել ԵՄ պաշտպանական արդյունաբերության զարգացմանը
Եվրահանձնաժողովն առաջին անգամ առաջարկել է 90 մլն եվրո ներդնել 2017-19 թթ. ԵՄ պաշտպանական արդյունաբերության զարգացման գործում, ասել է Եվրոպական պաշտպանական գերատեսչության տնօրեն Ժորժ Դոմեկը, հայտնում է РИА Новости-ն.
Դոմեկն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն այդ կերպ իր պատմության մեջ առաջին անգամ ուղի է բացում պաշտպանական հետազոտությունների նշանակալի ծրագրի իրագործման համար՝ սկսած 2021 թվականից՝ ԵՄ բյուջեի միջոցների հաշվին։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը, ավելի վաղ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում, հայտարարել էր, որ որպեսզի երաշխավորվի եվրոպական պաշտպանության ամրությունը, եվրոպական պաշտպանական արդյունաբերությունը պետք է ապացուցի ինովացիաների հանդեպ իր ունակությունը։
Նա խոստացել է մինչ տարեվերջ առաջարկ ներկայացնել եվրոպական պաշպանական հիմնադրամի ստեղծման մասին՝ ակտիվորեն խթանելու հետազոտություններն ու ինովացիաները։

ЕК предложила на оборонную промышленность ЕС выделить 90 миллионов евро
Еврокомиссия впервые предложила инвестировать 90 миллионов евро в период 2017-2019 годов на развитие оборонной промышленности в Евросоюзе, сообщил директор Европейского оборонного агентства Жорж Домек, передает РИА Новости.
Домек подчеркнул, что Евросоюз таким образом впервые в своей истории открывает путь для реализации значимой программы оборонных исследований, начиная c 2021 года за счет средств бюджета ЕС.
Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, выступая ранее в Европарламенте заявил, что для того, чтобы гарантировать прочность европейской обороны, европейская оборонная промышленность должна доказать свою способность к инновациям. Он пообещал до конца года представить предложение по созданию европейского оборонного фонда, чтобы активно стимулировать исследования и инновации.