ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար քննարկվում են Վաղարշակ Հարությունյանի և Արկադի Ղուկասյանի թեկնածությունները. «Հրապարակ»
28/09/2016 09:20
Իշխանական կուլիսներում խոսակցություններ կան, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար կնշանակվի պաշտպանության նախկին նախարար, «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Վաղարշակ Հարությունյանը, որի թեկնածության մասին վաղուցվանից էր խոսվում, գրել է «Հրապարակ»-ը:
«Սրան համաձայն է ռուսական կողմը, քանի որ Հարությունյանը պրոռուսական կողմնորոշում ունի։ Օրինակ՝ ՀՕՊ համաձայնագրի առթիվ նա հայտարարել էր, որ պետք է շնորհակալ լինենք ռուսներին: Սակայն երկրորդ թեկնածու էլ է քննարկվում՝ ԼՂ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի տարբերակը։ ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի անունը հայտնի կդառնա հոկտեմբերի 14-ին, Երևանում ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ։ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար դառնալու հերթը Հայաստանինն է՝ այն ռոտացիայով է նշանակվում», - հավելել է թերթը։

«Грапарак»: На пост генсека ОДКБ от Армении обсуждаются кандидатуры Вагаршака Арутюняна и Аркадия Гукасяна
28/09/2016 10:23
В кулуарах власти муссируются разговоры о том, что генеральным секретарем ОДКБ будет назначен бывший министр обороны, председатель партии «Национальное возрождение» Вагаршак Арутюнян, о кандидатуре которого говорилось давно, пишет газета «Грапарак».
«С этим согласна российская сторона, поскольку у Вагаршака Арутюняна пророссийские взгляды. К примеру, по случаю соглашения о единой системе ПВО он заявил, что нужно быть благодарным русским. Однако обсуждается также другая кандидатура на этот пост. Речь идет об экс-президенте НКР Аркадии Гукасяне. Имя нового генсека ОДКБ будет названо 14 октября, во время заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ в Ереване. Назначения на должность генерального секретаря ОДКБ производятся по принципу ротации и сейчас очередь за Арменией», - отмечает издание.