Բաղդադից հայտնել են Իրաք ամերիկյան նոր ուժերի տեղափոխման մասին
Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին պատմել է երկիր ամերիկացի նոր զինծառայողների ժամանման մասին, որոնք կօգնեն Մոսուլ քաղաքն ազատագրել «Իսլամական պետություն» կազմակերպության զինյալներից, հայտնում է Lenta.ru-ն:
«Ամերիկյան նախագահ Բարաք Օբաման քննարկել է միջազգային կոալիցիայի ուժերի կազմում գործող հրահանգիչների և խորհրդականների թվի լրացուցիչ ավելացման վերաբերյալ Իրաքի կառավարության խնդրանքը», - հայտարարել է ալ Աբադին:
Թե որքան ամերիկացի զինծառայողներ կժամանեն Իրաք, նա չի նշել: Սպիտակ տունը և գեներալ Ջոզեֆ Վոթելը՝ Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի զինված ուժերի հրամանատարության ղեկավարն, արդեն հաստատել են այդ տեղեկատվությունը: Մոսուլի վրա հարձակման եզրափակիչ փուլը,  ինչպես սպասվում Է, կսկսվի հոկտեմբերի երկրորդ կեսին:
Ներկայում Իրաքում գտնվում են մոտ 4400 ամերիկացի զինծառայողներ:
Պենտագոնից պնդում են , որ նրանք կրակային և օդային աջակցություն են ցուցաբերում իրաքյան զորքերին, նաև հանդես են գալիս զինվորական հրահանգիչների դերում և ապահովում նորակոչիկների ուսուցումը:

В Багдаде сообщили о переброске новых американских сил в Ирак
Премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади рассказал о прибытии в страну новых американских военнослужащих, которые помогут отбить город Мосул у боевиков запрещенной в России организации «Исламское государство» (ИГ), передает lenta.ru.
«Американский президент Барак Обама рассмотрел вопрос от иракского правительства о дополнительном увеличении числа инструкторов и советников, действующих в составе сил международной коалиции», — объявил аль-Абади.
Сколько именно американских военнослужащих прибудут в Ирак, он не уточнил. Белый дом и генерал Джозеф Вотел, глава командования Вооруженных сил США на Ближнем Востоке, уже подтвердили эту информацию.
Финальная фаза наступления на Мосул, как ожидается, начнется во второй половине октября.
На данный момент в Ираке находятся около 4,4 тысячи американских войск. По утверждению Пентагона, они оказывают иракским войскам огневую и воздушную поддержку, а также выступают в роли военных инструкторов и обеспечивают подготовку новобранцев.