ԱԺ 14 պատգամավորի կողմից ստորագրված Անդրիաս Ղուկասյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին դիմումն ուղարկվել է Քննչական կոմիտե
28/09/2016 15:20
Այսօր ժամը 14:00-ին ՀՀ Քննչական կոմիտե է ուղարկվել «Ալյանս» կուսակցության նախագահ, պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի նախաձեռնությամբ ԱԺ 14 պատգամավորների կողմից ստորագրված Անդրիաս Ղուկասյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ դիմումը:
Դիմումի տակ ստորագրել են Տիգրան Ուրիխանյանը, Զարուհի Փոստանջյանը, Էլինար Վարդանյանը, Վահե Հովհաննիսյանը, Ստեփան Մարգարյանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Թևան Պողոսյանը, Արմեն Ավետիսյանը, Վահան Կարապետյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, Հեղինե Բիշարյանը և Լևոն Դոխոլյանը:
Անդրիաս Ղուկասյանին, հիշեցնենք, մեղադրանք է առաջադրվել 225-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով (զանգվածային անկարգություններ հրահրելը)։
Ղուկասյանը անազատության մեջ է գտնվում հուլիսի 30-ից:
Սեպտեմբերի 24-ին Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց Անդրիաս Ղուկասյանի խափանման միջոց կալանքը երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ նախաքննական մարմնի ներկայացրած միջնորդությունը:

Заявление депутатов об изменении меры пресечения Андриасу Гукасяну направлено в СК Армении
Заявление об изменении меры пресечения члену оппозиционного гражданского движения «Вставай, Армения» Андриасу Гукасяну, инициированное председателем партии «Альянс», депутатом Национального собрания Армении Тиграном Уриханяном, направлено сегодня в Следственный комитет Армении.
Под заявлением подписались 14 депутатов парламента Армении: Тигран Уриханян, Элинар Варданян, Ваге Ованнисян, Степан Маркарян, Заруи Постанджян, Хачатур Кокобелян, Александр Арзуманян, Теван Погосян, Армен Аветисян, Ваан Карапетян, Ваге Энфиаджян, Степан Демирчян, Эгине Бишарян и Левон Дохолян.
Напомним, Андриасу Гукасяну предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.225 Уголовного кодекса Армении (Организация массовых беспорядков).
Андриас Гукасян находится под стражей с 30 июля.
Суд общей юрисдикции Арабкир и Канакенр-Зейтун 24 сентября удовлетворил ходатайство органа предварительного следствия относительно продления срока ареста Андриаса Гукасяна на два месяца.