Յուրաքանչյուր գումար, որը ներդրվում է առողջապահության ոլորտում, պետք է ունենա տրամաբանություն. վարչապետը ներկայացրել է նոր նախարարին
28/09/2016 15:55
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Լևոն Ալթունյանին:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ վարչապետը նրան մաղթել է արդյունավետ աշխատանք: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել նախկին նախարար Արմեն Մուրադյանին կատարած աշխատանքի համար:
Կարեն Կարապետյանը, գնահատելով այն պատվավոր և անհրաժեշտ աշխատանքը, որ իրականացվում է առողջապահության բնագավառում, նշել է, որ պետք է վերանայել կառավարման կառուցվածքը՝ առավելագույնս օպտիմալացնելով այն: «Յուրաքանչյուր գումար, որը ներդրվում է առողջապահության ոլորտում, պետք է ունենա տրամաբանություն և արդյունավետություն: Անհրաժեշտ է ստեղծել արդարացի և թափանցիկ միջավայր, որտեղ բաշխվում են պետական բյուջեի միջոցները, պետպատվերները», - ասել է վարչապետը:
Կարևորելով պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը՝ վարչապետն ընդգծել է, որ ակնկալում է ոլորտում ստեղծել մի միջավայր, որը հնարավորություն կտա ներգրավել նաև միջազգային հայտնի առողջապահական բրենդեր, ձևավորել նոր մշակույթ, ստեղծել մրցակցային իրավիճակ:
Կարեն Կարապետյանն արդիական է համարել նաև էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի ներդրումը:
«Դուք անպայման պետք է ունենաք նպատակ, որպեսզի ՀՆԱ-ի մեջ ձեր ձևավորած արժեքը և բյուջեի մեջ ձեր ուղղությամբ ծախսվող գումարները լինեն համաչափ», - նշել է կառավարության ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ մեծ հույսեր է կապում ոլորտի մասնագետների հետ, որովհետև առկա է լավ հիմք:

Любая вкладываемая в сферу здравоохранения сумма должна иметь логику и эффективность – премьер представил нового министра
28/09/2016 17:27
Премьер-министр Армении Карен Карапетян представил сегодня новоназначенного министра здравоохранения Левона Алтуняна аппарату ведомства.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, премьер-министр пожелал ему плодотворной работы. Глава правительства поблагодарил бывшего министра здравоохранения Армена Мурадяна за проделанную работу.
Карен Карапетян, отметив важность осуществляемой в сфере здравоохранения почетной и востребованной работы, подчеркнул необходимость пересмотра структуры управления. «Любая сумма, которая вкладывается в сферу здравоохранения, должна иметь логику и эффективность. Необходимо создать справедливую и прозрачную среду, в которой распределяются средства госбюджета, госзаказ», - сказал премьер.
Подчеркнув важность сотрудничества между государственным и частным сектором, премьер отметил, что ожидает создания в сфере такой атмосферы, которая позволит привлечь также международные известные здравоохранительные бренды, сформировать новую культуру, создать конкурентную среду.
Карен Карапетян также отметил необходимость внедрения электронной здравоохранительной системы. Премьер заявил, что связывает со специалистами сферы большие надежды, поскольку есть хороша база.