Թրամփը Google-ին մեղադրել է Հիլարի Քլինթոնի մասին վատ նորությունները հեռացնելու մեջ
Հանրապետական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփը Google որոնողական համակարգին մեղադրել է իր մրցակից Հիլարի Քլինթոնի մասին վատ նորությունները հեռացնելու համար, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
«Համաձայն Google-ի հարցման՝ մենք երկրում առաջ ենք երկու կետով։ Եվ դա՝ չնայած այն բանին, որ Google-ի որոնողական համակարգը թույլ չի տվել վատ նորություններ Հիլարի Քլինթոնի մասին։ Ինչպես է դա ձեզ համար», - հայտարարել է նա՝ Վիսկոնսինում ելույթ ունենալով իր կողմնակիցների առջև։
Ինտերնետ ընկերության ներկայացուցիչները հերքել են այդ մեղադրանքները՝ նշելով, որ չեն միջամտում որոնողական կայքի ալգորիթմների աշխատանքներին:
«Google-ի ավտոլրացումը նախապատվություն չի տալիս որևէ թեկնածուի կամ գաղափարախոսության։ Նման հայտարարությունները կապված են պարզ թյուրըմբռնման հետ այն բանի, թե ինչպես է աշխատում ավտոլրացումը։ Ավտոլրացման մեր ալգորիթմը ցույց չի տալիս կանխատեսվող հարցումը, եթե այն վիրավորական կամ ստորացուցիչ է՝ համադրված մարդու անվան հետ», - ի պատասխան հայտարարել են ընկերությունից։

Трамп обвинил Google в удалении плохих новостей о Хиллари Клинтон
Кандидат в президенты США от Республиканской партии Дональд Трамп обвинил поисковик Google в отсеивании плохих новостей о его сопернице Хиллари Клинтон, передает русская служба BBC.
«Согласно опросу Google, мы ведем на два пункта по стране. И это несмотря на то, что поисковая система Google не пропускала плохие новости о Хиллари Клинтон. Как вам такое?», - объявил он, выступая перед своими сторонниками в Висконсине.
Представители интернет-компании отвергают эти обвинения, подчеркивая, что не вмешиваются в алгоритм работы поискового сайта.
«Автозаполнение Google не отдает предпочтение какому-либо кандидату или идеологии. Подобные заявления связаны с простым непониманием того, как работает автозаполнение. Наш алгоритм автозаполнения не покажет прогнозируемый запрос, если он оскорбителен или унизителен в сочетании с именем человека», - заявили в ответ в компании.