Արմեն Մինասյան. «Երկաթյա գմբեթով» «Իսկանդեր» չեն որսում
Ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ տեղեկություն են տարածել, թե, իբր, Իսրայելը մտադիր է հակաօդային պաշտպանության «Երկաթյա գմբեթ» համակարգեր մատակարարել Ադրբեջանին, որոնցով պաշտոնական Բաքուն կչեզոքացնի Հայաստանի տիրապետած «Իսկանդեր» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համակարգերի գործոնը:
Այս տեղեկատվությունը մեկնաբանելու խնդրանքով Aysor.am-ը դիմեց քաղաքագետ Արմեն Մինասյանին: Վերջինս, մասնավորապես, նշեց, որ նման տեղեկություններին արժե հումորով վերաբերվել:
««Երկաթյա գմբեթ» համակարգին տիրապետելու համար պետք է լինել Իսրայել: Իսկ Ադրբեջանը, չնայած Իլհամ Ալիևի տարիներ շարունակ դրսևորած լավատեսությանը, չափազանց հեռու է Իսրայել լինելուց», - ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով՝ անկախ ֆունկցիոնալ նշանակությունից, Ադրբեջանը ֆինանսապես ի վիճակի չէ այն ունենալ:
«Իր ողջ տարածքը «Երկաթյա գմբեթով» ծածկելու համար Ադրբեջանը պետք է ծախսի մոտ 30 մլրդ դոլար, մինչդեռ այդ երկրի ռազմական ծախսերը հաջորդ տարվա համար պլանավորված են 1 մլրդ դոլար: Համեմատության համար նշեմ, որ Իսրայելը, որի ռազմական ծախսերը 16 մլրդ դոլար են, միայնակ ի վիճակի չէ «Երկաթյա գմբեթ» համակարգն ավարտին հասցնել, և ստիպված է ապավինել ԱՄՆ ֆինանսական աջակցությանը», - տեղեկացրեց Ա.Մինասյանը:
Երկրորդ խնդիրը՝ ժամկետներն են: «Սա այն սպառազինությունը չէ, որ պատրաստ դրված է, և Ադրբեջանը վաղը պարզապես կտեղափոխի իր տարածք: Իսրայելը նշված համակարգը սկսել է շահագործել 2009-ից սկսած և ներկայումս տիրապետում է «Երկաթյա գմբեթի» 9 մարտկոցի, ու պլանավորում է ունենալ ևս 15-ը: Այսինքն՝ իր սպառազինման ծրագիրն Իսրայելը անցած 7 տարիների ընթացքում կատարել է դեռ 40 տոոկսով միայն: Պարզ է, որ Իսրայելը, որը գտնվում է հարևան երկրներից անընդհատ հրթիռային հրետակոծման վտանգի տակ, իր խնդիրը թողած, չի զբաղվելու Իլհամ Ալիևի մեծապետական նկրտումներով», - ասաց Ա.Մինասյանը:
Եվ ամենակարևորն ըստ քաղաքագետի՝ «մեծագույն հարց է, թե արդյոք «Երկաթյա գմբեթ» համակարգերն ի վիճակի են հակազդել գերժամանակակից բալիստիկ հրթիռներին»:
«Մասնագետ չեմ, բայց կարող եմ փաստել, որ «Երկաթյա գմբեթ»-ի մարտավարա-տեխնիկական բնութագրում նշված է, որ այն նախատեսված է չկառավարվող տակտիկական հրթիռներ որսալու համար: Այսինքն այն, ինչով հարվածում են «Համաս»-ի գրոհայինները: Իսկ ահա «Սկադ» և «Իսկանդեր» համակարգերին դրանցով դիմակայելն անիմաստ է: Վստահ եմ, որ մասնագետները ևս կպնդեն, որ իսրայելական նշված համակարգը գերճշգրիտ բալիստիկ համակարգերի դեմ հակամիջոց չէ», - նշեց Ա.Մինասյանը:

Армен Минасян: «Железным куполом» от «Искандеров» не укрыться
Ряд азербайджанских СМИ распространили информацию о том, что Израиль, якобы, планирует поставить в Азербайджан систему противоракетной обороны (ПРО) «Железный купол», которой официальный Баку нейтрализует фактор находящихся на вооружении Армении ОТРК «Искандер».
С просьбой прокомментировать эти сведения Aysor.am обратился к политологу Армену Минасяну, который заявил, что к подобного рода сообщениям следует относиться с юмором.
«Для того, чтобы владеть системой «Железный купол», надо быть Израилем. А Азербайджан, несмотря на проявляемые в течение долгих лет оптимизм, чрезмерно далек от уровня Израиля», - сказал А.Минасян.
По его словам, вне зависимости от функционального назначения, Азербайджан финансово не в состоянии приобрести эти системы.
«Чтобы покрыть всю свою территорию системой «Железный купол», Азербайджан должен потратить около $30 млрд, в то время как военный бюджет Азербайджана на 2017 год запланирован на уровне $1 млрд. Для сравнения должен отметить, что Израиль, военный бюджет которого составляет $16 млрд, не в состоянии в одиночку завершить программу «Железный купол», и вынужден надеяться на финансовое содействие США», - проинформировал А.Минасян.
Во-вторых, по его словам, не стоит забывать о сроках. «Это не то вооружение, которое уже готово, и Азербайджан хоть завтра сможет переправить его на свою территорию. Израиль начал использовать эту систему с 2009 года и в настоящее время имеет на вооружении девять батарей этой системы, планируя увеличить это число еще на 15. То есть, программу вооружения Израиль за последние 7 лет выполнил лишь на 40%. Ясно, что Израиль, постоянно находящийся под угрозой ракетного обстрела со стороны соседних стран, не будет заниматься максималистскими притязаниями Ильхама Алиева, оставив свои проблемы в стороне», - заявил политолог.
Он также отметил, что система «Железный купол» вряд ли может противостоять сверхсовременным баллистическим ракетам.
«Я не специалист, но могу отметить, что в тактико-технической характеристике системы «Железный купол» описано, что она предусмотрена для защиты от неуправляемых тактических ракет. То есть, ракет, которые используют боевики «Хамас». А противостоять этой системой комплексам «Скад» и «Искандер» бессмысленно. Уверен, что специалисты согласятся с тем, что указанные израильские системы не могут быть панацеей от сверхточных баллистических систем», - заявил А.Минасян.