Կառավարության անդամների պաշտոնական լիազորություններն ավելացվելու են
Կառավարության նոր ծրագրով սահմանված է, որ վստահված ոլորտի արդյունավետ կառավարման համար կառավարության անդամների պաշտոնական լիազորություններն ավելացվելու են դրան համարժեք հանրային-իրավական պատասխանատվության սահմանմամբ:
Նախանշված է նաև պետական կառավարման մարմինների կողմից քաղաքացիներին և տնտեսավարող սուբյեկտներին կոռուպցիայից զերծ ծառայությունների մատուցման նպատակով ավելորդ ընթացակարգերի և օղակների վերհանում ու վերացում, առօրյա կյանքում պետական կառավարման մարմինների հետ անհարկի շփումները նվազագույնի հասցնելը:
Ավելացվելու է պետական կառավարման մարմինների հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը:
Պետական կառավարման ապարատի ծախսերը կրճատվելու են, պետական կառավարման մարմիններում կրկնվող կամ անարդյունավետ գործառույթները վերացվելու են:

Официальные полномочия членов правительства Армении увеличились
Новая программа правительства Армении устанавливает, что должностные полномочия членов правительства для эффективного управления доверенной сферы будут увеличены с установлением соразмерной публично-правовой ответственности.
Предусматривается также обозначение и устранение лишних процедур и звеньев с целью предоставления органами государственного управления услуг гражданам и хозяйствующим субъектам без коррупции, доведение до минимального уровня контактов с органами государственного управления в повседневной жизни.
Будет увеличена отчетность и прозрачность органов государственного управления.
Расходы аппарата государственного управления подлежат сокращению, кроме того в органах государственного управления будут устранены дублирующие или неэффективные функции.