ՀՀ նոր կառավարությունը կկարողանա ապահովել երկնիշ տնտեսական աճ. Թաթուլ Մանասերյան
Կառավարության կողմից արված 3,2% տնտեսական աճի կանխատեսումը իրատեսական է, ասաց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը:
«Տնտեսական աճի առումով դրված է բավական զուսպ կանխատեսում՝ 3,2%: Կարծում եմ, որ  սա հաղթահարելի է, հնարավոր և իրատեսական: Ավելին՝ հաջողության պարագայում, ինչպես միշտ ես լավատես եմ եղել, և որպես նպատակ, տեսել եմ երկնիշ տնտեսական աճը: Չեմ բացառում, որ եթե ոչ առաջին տարում, ապա երկրորդ տարում Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը  կկարողանա հասնել երկնիշ տնտեսական աճի», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Թաթուլ Մանասերյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ պետբյուջեի դեֆիցիտի ծածկման մեջ արտաքին և ներքին աղբյուրներն առաջին անգամ շատ են մոտեցել իրար, որը, ըստ տնտեսագետի, շատ կարևոր հանգամանք է:
«Մի կարևոր հանգամանք, որը նորույթ կարելի է անվանել: Պետբյուջեի դեֆիցիտի ծածկման մեջ արտաքին և ներքին աղբյուրներն առաջին անգամ շատ մոտեցել են իրար: Նախկինում արտաքին աղբյուրները գերակշռում էին, և դա լուրջ կախվածություն էր ստեղծում, դա սպառնալիք էր տնտեսական անվտանգության տեսանկյունից: Հիմա ներքին աղբյուրները գրեթե մոտենում են արտաքին աղբյուրների ֆինանսավորմանը», - ասաց Թ.Մանասերյանը:

Правительство Армении сможет обеспечить двузначный экономический рост – Татул Манасерян
Прогноз правительства Армении относительно 3,2% экономического роста реалистичен,  заявил доктор экономических наук, профессор Татул Манасерян
«В плане экономического роста сделан довольно сдержанный прогноз – 3,2%. Думаю, что это преодолимо, возможно и реалистично. Более того, в успешных условиях, я как всегда был оптимистом и видел в качестве цели двузначный рост. Не исключаю, что если не в первый год, то на второй год нынешнее правительство Армении сможет достичь двузначного экономического роста», - заявил Татул Манасерян в ходе встречи с журналистами.
Он также подчеркнул, что впервые в покрытии бюджетного дефицита внешние и внутренние источники приблизились друг к другу, что является очень важным обстоятельством.
«Это важное обстоятельство, которое можно считать новшеством. В покрытии бюджетного дефицита впервые внешние и внутренние источники приблизились друг к другу. В прошлом превалировали внешние источники, и это создавало серьёзную зависимость, было угрозой с точки зрения экономической безопасности. Сейчас внутренние источники почти приблизились к внешним источникам финансирования», - сказал Т.Манасерян.