Պեսկովը մանրամասներ է պատմել «նորմանդական քառյակի» հանդիպումից
«Նորմանդական քառյակի» երկրների առաջնորդների հանդիպման ժամանակ ընդհանուր լեզվի պակաս էր զգացվում: Ինչպես հայտնում է Vesti.ru-ն, այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ընդհանուր լեզուն քիչ էր։ Միաժամանակ այս փուլում ընդհանուր լեզվի բացակայությունը գոնե մասամբ փոխհատուցվում է նորմանդական քառյակի ձևաչափում աշխատանքը շարունակելու՝ առաջնորդների պատրաստակամության հաշվին։ Դա ինքնին շատ կարևոր է», - ասել է նա։
Միաժամանակ, Պեսկովը նշել է, որ առաջնորդները մի քանի լեզու են օգտագործում թեմային ավելի լավ տիրապետելու համար, մասնավորապես ՌԴ նախագահը անգելերենն է գործածում, որպեսզի Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ «ոտքի վրա բանակցի», իսկ Օլանդը գերմաներեն է կատակում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ, իսկ Ուկրաինայի նախագահ Պորոշենկոն ռուսերենից ու ուկրաիներենից բացի նաև անգելերենի օգնությանն է դիմում։

Песков рассказал подробности переговоров «нормандской четверки»
В ходе встречи лидеров стран «нормандской четверки» ощущалась нехватка общего языка. Как сообщает Vesti.ru, об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передают «Вести».
«Его мало, общего языка. Вместе с тем, наверное, пока на данной стадии отсутствие общего языка хотя бы отчасти компенсирует готовность лидеров продолжать работу в формате «нормандской четверки». Само по себе это чрезвычайно важно», — сказал он.
При этом, Песков отметил, что лидеры используют более одного языка для того, чтобы лучше владеть темой, в частности – президент России Владимир Путин использует английский «для того, чтобы переговорить на ногах» с президентом Франции Франсуа Олландом, сам Олланд «шутит по-немецки прямо по ходу дела с» канцлером ФРГ Ангелой Меркель, а президент Украины Петр Порошенко, помимо русского и украинского, также прибегает к английскому.