Քաղաքական կամքի դեպքում ամեն ինչ հնարավոր է անել. Մհեր Շահգելդյանը՝ վարչապետի հայտարարության մասին
ՕԵԿ խմբակցության քարտուղար Մհեր Շահգելդյանը վստահ է, որ ցանկացած խնդիր կարելի է լուծել, եթե կա քաղաքական կամք: Ըստ պատգամավորի՝ նման քաղաքական կամք պիտի կիրառել նաև ներկրումների խոչընդոտները վերացնելու մասին վարչապետի հայտարարությունը կյանքի կոչելու համար:
«Այստեղ երկու խնդիր կա: Առաջինը՝ ներկրման շուկաներն են: Կան ձեռնարկություններ, որոնք փակում են մնացածի առջև ճանապարհը: Իրենք ներկրում են, իրենք մեծածախն են, իրենք մանրածախն են և այդ շղթան ուրիշ ոչ ոք չի կարող մտնել: Երկրորդ խնդիրը, բացի ներկրման հետ կապված սահմանային պրոբլեմներից, դեմպինգն է: Այն ձեռնարկությունները, որոնք ունեն մեծ ֆինանսական հնարավորություններ, ևս կարող են ժամանակավորապես գներն իջեցնել, դուրս մղել մրցակիցներին, այնուհետև նորից բարձրացնել գները», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մհեր Շահգելդյանը:
Պատգամավորի կարծիքով՝ այսօր խնդիր կա խոշոր առևտրային տարածքների ոչ կանոնակարգված գործունեության մեջ, որի արդյունքում բազմաթիվ խանութներ փակվել և շարունակվում են փակվել, ինչը պատգամավորի դիտարկմամբ՝ ոչ միայն երկրի տնտեսական, այլև քաղաքական վիճակից է:
«Եթե քաղաքական կամք և ցանկություն լինի, շատ լավ կլինի: Եթե նման քայլեր լինեն, ես շատ դրական կգնահատեմ: Քաղաքական կամքի դեպքում ամեն ինչ հնարավոր է անել: Այսօր լոկալ այնքան շահեր կան, որոնք հիմնված են ներկրման վրա, հատկապես սննդի ներկրման, որ դժվար է ասել կկարողանան արդյոք վարչապետն ու կառավարությունը հաղթահարել այս բարիերները: Կարծում եմ՝ անհնար ոչինչ չկա, ուղղակի պետք է ջանք չխնայել», - ընդգծեց Մ. Շահգելդյանը:

Любую проблему можно решить, если есть политическая воля – Мгер Шахгельдян
Секретарь парламентской фракции «Оринац еркир» уверен, что любую проблему можно решить, если есть политическая воля. По словам депутата, такую политическую волю нужно проявить и претворения в жизнь заявления премьер-министра Карена Карапетяна об устранении препятствий для импортеров.
«Здесь есть две проблемы. Первая – рынки импорта. Есть предприятия, которые закрывают пути для других. Они ввозят товары, занимаются оптовой торговлей и в эту цепочку никто не может войти. Вторая проблема, кроме связанных с импортом проблем на границе, – это демпинг. Компании, обладающие большими финансовыми возможностями, могут временно понижать цены, чтобы вытолкнуть с рынка конкурентов, затем снова повышать их», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Мгер Шахгельдян.
По мнению депутата, сегодня налицо проблема неурегулированной деятельности крупных торговых территорий, в результате чего многочисленные магазины закрылись и продолжают закрываться. По словам М.Шахгельдяна, это связано не только с экономической, но и политической ситуацией в стране.
«Если будет проявлена политическая воля и желание, все будет очень хорошо. Если будут предприняты подобные шаги, я оценю их положительно. В случае политической воли все можно сделать. Сегодня столько локальных интересов, особенно в сфере импорта продуктов питания, что сложно сказать, смогут ли премьер и правительство преодолеть эти барьеры. На мой взгляд, ничего невозможного нет, просто нужно не жалеть усилий», - подчеркнул М.Шахгельдян.