Իրանի և ԱՄՆ-ի ԱԳՆ-ի ղեկավարներն արժանացել են Chatham House մրցանակի՝ միջուկային համաձայնագրի համար
Իրանի արտգործնախարար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆը և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին դարձել են Chatham House միջազգային մրցանակի դափնեկիր՝ իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի կնքման հարցում ունեցած դերի համար, հայտնում է РИА Новости-ն:
Տարիներ շարունակ բանակցություններ վարող նախարարները մրցանակը ստացել են «21-րդ դարի միջազգային հարաբերություններում ամենադժվարհաղթահարելի դիվանագիտական փակուղիներից մեկի լուծման հարցում իրենց կարևոր դերակատարության համար»:
Իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագիրը կնքվել է Վիեննայում 2015 թվականի հուլիսի 14-ին: 2016 թվականի հունվարի 16-ին Իրանն ազատվել է երկրի դեմ սահմանված պատժամիջոցների մեծ մասից:

Главы МИД Ирана и США получили приз Chatham House за ядерное соглашение
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф и госсекретарь США Джон Керри стали лауреатами международной премии Chatham House за их роль при заключении соглашения по иранской ядерной программе, передает РИА Новости.
Министры, проводившие переговоры в течение нескольких лет, получили приз как знак «признания их важной роли" по решению одного из труднопреодолимых дипломатических тупиков в международных отношениях 21 века».
Соглашение по иранской ядерной программе было заключено 14 июля 2015 года в Вене. Иран 16 января 2016 года избавился от большинства наложенных на страну санкций.