ՀԱԿ-ը ճգնաժամի մեջ է, քայլեր անելուց առաջ պետք է նախ իր խմբակցության պատգամավորներին միավորի. Էդուարդ Շարմազանով
25/10/2016 15:23
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մտահոգված չէ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությամբ, թե ՀԱԿ-ը պատրաստվում է միավորվել ընդդիմադիր ուժերի հետ և 2017-ին իշխանափոխություն իրականացնել։
«Հայտարարություններ անող ուժերին կխնդրեի, որ նախևառաջ իրենք իրենց մեջ տեսնեն  խնդիրը։ ՏԻՄ ընտրություններին մենք տեսանք, որ ընդդիմության մի լուրջ ընտրազանգված ձայն չտվեց իշխանությանը, բայց նաև ձայն չտվեց ՀԱԿ-ին։ Թող իրենց մեջ խնդիրները տեսնեն, նոր գան հայտարարություններ անեն»,-նշեց նա։
Շարմազանովի խոսքով՝ ընդդիմադիր ուժերն այսօր քաղաքական դաշտում պայքար են սկսել իրար դեմ, ուստի անիմաստ է խոսել նրանց համախմբման հեռանկարների մասին։
«ՏԻՄ ընտրությունները ցույց տվեցին, որ սկսվել է ոչ թե իշխանություն-ընդդիմություն, այլ՝ ընդդիմություն-ընդդիմություն պայքար։ Այսօր ընդդիմությունը մրցապայքար է սկսել, թե ով ում ավելի լավ կհայհոյի, մեկը մյուսի վրա կոմպրոմատների պայքար է սկսել։ Օրինակ, Վանաձորի ընտրությունների ժամանակ ընդդիմադիրներն այդքան հանրապետականին չկպան, որքան՝ Էդմոն Մարուքյանին»,-ընդգծեց Է. Շարմազանովը։
Ըստ նրա՝ այսօր ՀԱԿ-ը ճգնաժամի մեջ է և քայլեր անելուց առաջ պետք է նախ ինքն իր խմբակցության ներսում եղած պատգամավորներին միավորի։ «ՀԱԿ-ում, փաստացի, երեք պատգամավոր՝ Լյուդմիլա Սարգսյանը,  Նիկոլ Փաշինյանը և  Հրանտ Բագրատյանը, այլևս ՀԱԿ-ից չեն»,-ասաց նա։
Է. Շարմազանովի խոսքով՝ միանում են այն քաղաքական ուժին, որն ամենաազդեցիկն է, իսկ Գյումրիի և Վանաձորի ընտրություններին ՀԱԿ-ի մասնակցությունը ցույց տվեց, որ այն ընդդիմության ամենաազդեցիկ ուժը չէ։
«ՏԻՄ ընտրություններին ՀԱԿ-ն ու «Համախուբն» էլ մասնակցեցին, բայց եղան առնվազն երեք այլ ընդդիմադիր կուսակցություններ, որոնք նրանցից ավելի շատ ձայն հավաքեցին։ Թե վաղն ինչ կլինի, չեմ կարող ասել, Վանգան չեմ, բայց մշուշոտ եմ համարում, որ ընդդիմադիր ուժերը կմիավորվեն, որովհետև քաղաքական գաղափար չեմ տեսնում»,-ասաց նա:

Выборы в Гюмри и Ванадзоре продемонстрировали, что АНК не самая влиятельная сила в оппозиции – Эдуард Шармазанов
25/10/2016 17:13
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов не обеспокоен заявлением руководителя парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» Левона Зурабяна о том, что АНК собирается объединиться с какой-либо оппозиционной силой и осуществить в 2017 году смену власти.
«Я бы попросил политические силы, выступающие с заявлениями, прежде всего, искать проблемы в себе. На выборах в Совет старейшин мы видели, что довольно серьезная часть избирателей не проголосовала за власть, однако она также отдала голоса в пользу АНК. Пусть ищут проблемы в себе, потом выступают с заявлениями», - сказал Э.Шармазанов.
По его словам, оппозиционные силы ведут сегодня борьбу друг против друга, посему бессмысленно говорить о перспективах их объединения.
«Выборы в Совет старейшин показали, что началась не борьба власть – оппозиция, а оппозиция – оппозиция. Сегодня оппозиция соперничает в том, кто больше и лучше оскорбит другого, идет борьба компроматов», - отметил Э.Шармазанов.
По его словам, «Армянский национальный конгресс» сегодня в кризисе и прежде чем предпринимать какие-то шаги, должна сплотить депутатов парламентской фракции АНК. «Три депутата от АНК – Людмила Саркисян, Никол Пашинян и Грант Багратян, фактически больше не состоят во фракции», - отметил вице-спикер.
Э.Шармазанов подчеркнул, что объединяются с той политической силой, которая обладает большим влиянием, а выборы в Гюмри и Ванадзоре продемонстрировали, что АНК не самая влиятельная сила в оппозиции.