Հայաստանը մասնակցում է ԱՊՀ միասնական ՀՕՊ համակարգի վարժանքներին
Ավելի քան 130 հրամանատարական կետեր ԱՊՀ 7 երկրներից այսօր մասնակցում են ԱՊՀ համատեղ հակաօդային պաշտպանության համակարգի վարժանքներին, տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
«Վարժանքի ընթացքում մշակվելու են ՀՕՊ հերթապահ ուժերի կիրառման մեխանիզմներ` օդային տարածքի օգտագործման կարգը խախտող օդանավերի դեմ, օդանավերի առևանգման դեպքում, ինչպես նաև մեխանիզմ` կործանվող օդանավերի անձնակազմին օգնելու համար», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Վարժանքին մասնակցում են մոտ 100 ինքնաթիռներ, կործանիչ ավիացիայից` Սու-27, ՄիԳ-29, ՄիԳ-31, ռմբակոծիչ ավիացիայից` Սու-24, Սու-34, գրոհիչ ավիացիայից` Սու-25, հեռահար ավիացիայից` Տու-22, Տու-160, Տու-95, ուղղաթիռներ` Կա-27, Մի-8:
Մասնակից երկրներն են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը և Ուզբեկստանը:
Վարժանքներին մասնակցում են նաև զենիթահրթիռային ու ռադիոտեխնիկական զորքերի ստորաբաժանումներ, որոնք տրամադրվել են ՀՕՊ միասնական համակարգին` վերոնշյալ պետությունների կողմից:
ՀՕՊ ուժերի ու միջոցների ղեկավարումն իրականացվում է Օդատիեզերական ուժերի ղեկավարման կենտրոնից, որը տեղակայված է Մոսկվայի շրջանում:

Армения участвует в учениях Объединенной системы ПВО СНГ
Более 130 командных пунктов и пунктов управления различного уровня семи стран-участниц СНГ в среду в 8 часов приступили к отработке задач по совершенствованию взаимодействия органов управления Объединенной системы ПВО СНГ, сообщает Минобороны РФ.
«В ходе тренировки будут отработаны вопросы применения дежурных сил ПВО по воздушным судам - нарушителям правил использования воздушного пространства, воздушным судам - нарушителям государственных границ стран-участниц СНГ, по угоняемым воздушным судам, а также при оказании помощи экипажам воздушных судов, терпящих бедствие», - говорится в сообщении.
В тренировке задействовано около 100 самолетов истребительной авиации Су-27, МиГ-29, МиГ-31, бомбардировочной авиации Су-24, Су-34, штурмовой авиации Су-25, дальней авиации Ту-22, Ту-160, Ту-95, вертолеты Ка-27, Ми-8 Вооруженных сил Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана и Узбекистана, а также подразделения радиотехнических войск и зенитных ракетных войск, выделенные в состав Объединенной системы ПВО от указанных государств.
Управление силами и средствами ПВО осуществляется из Центра управления Воздушно-космическими силами, дислоцированного в Московской области.