ՔԿՎ-ն անդրադարձել է «Սասնա ծռերից» Հովհաննես Հարությունյանի ոտքի գույնը փոխվելու մասին հրապարակմանը
Հայաստանի ԱՆ Քրեակատարողական վարչությունն անդրադարձել է «Սասնա ծռերի» անդամ Հովհաննես Հարությունյանի փաստաբանի հայտարարությանը, թե իր պաշտպանյալի վիրավոր ոտքի գույնը սկսել է փոփոխվել:
ՔԿՎ-ից հայտնում են, որ օգոստոսի 12-ին «Էրեբունի» ԲԿ-ի ուրոլոգ Է․ Վարդանյանի կողմից կատարվել է կոնսուլտացիա և նշանակվել է համապատասխան բուժման կուրս:
«Մինչև օգոստոսի 22-ը աջ ստորին վերջույթը գտնվել է կմախքային ձգման տակ: Օգոստոսի 22-ին վնասվածքաբանների կողմից հեռացվել է ձգումը և դրվել է գիպսային վիրակապ: Օգոստոսի 23-ին կատարվել է վերջույթի ռենտգենոգրաֆիկ հետազոտություն: Զուգահեռաբար հիվանդը ստացել է նաև պլանային համապատասխան բուժում՝ հակաբիոտիկներ, հակաբակտերիալ դեղեր, անալգետիկներ», - ասված է պարզաբանման մեջ:
Ըստ հայտարարության՝ բացի «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի և «Էրեբունի» ԲԿ-ի բժիշկներից, որոնք նշել էին, որ Հովհաննես Հարությունյանը տվյալ պահին վիրահատության կարիք չունի, նույնը պնդել են նաև հենց իր` կալանավորի կողմից օգոստոսի 24-ին հրավիրված բժիշկը և սեպտեմբերի 6-ին իրեն զննած, կրկին իր կողմից հրավիրված վնասվածքաբանը:
«Սեպտեմբերի 8-ին Հովհաննես Հարությունյանը պլանային կարգով տեղափոխվել է «Էրեբունի» ԲԿ, որտեղ կատարվել են անհրաժեշտ հետազոտություններ և, ըստ բժշկական կոնսիլիումի, որոշվել է շարունակել կոնսերվատիվ բուժումը՝ ծնկահոդի ֆիքսատորով անշարժացում ևս չորս շաբաթ՝ հաշվի առնելով ոսկրաբեկորների բավարար դիրքը և սերտաճման աստիճանը: Սեպտեմբերի 12-ին Հովհաննես Հարությունյանը դուրս է գրվել «Էրեբունի» ԲԿ-ից և տեղափոխվել «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿ հիմնարկ:
Հոկտեմբերի 6-ին «Էրեբունի» ԲԿ-ի վնասվածքաբանների կողմից առաջարկվել է կրկնակի ռենտգենոգրաֆիկ հետազոտություն, որը կատարել է ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի վնասվածքաբանը: Տրվել են համապատասխան խորհուրդներ, այդ թվում` շարունակել դինամիկ հսկողությունը:
Առաջիկա օրերին նախատեսվում է «Էրեբունի» ԲԿ-ի կողմից ռեաբիլիտոլոգի խորհրդատվություն»,-նշել են Քրեակատարողական վարչությունից՝ ընդգծելով, որ հիվանդը գտնվում է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿ հիմնարկի բժշկական անձնակազմի դինամիկ հսկողության տակ, ապահովված է անհրաժեշտ խնամքով, որը իրականացվում է հիմնարկի համապատասխան անձնակազմի կողմից:
Նշենք, որ երեկ Հովհաննես Հարությույնաի փաստաբանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ «3 ամիս է անցել, ինչ Հովհաննես Հարությունյանը ստացել է աջ ոտքի հրազենային վիրավորում, սակայն մինչ օրս չի վիրահատվել: Նա ունի բարդ բուժելի վնասվածք, իսկ դրա բուժման հետ կապված համապատասխան քայլեր չեն ձեռնարկվում»:
Փաստաբանն Aysor.am-ին փոխանցել էր, որ նրա վիրավոր ոտքը գույնը փոխել է. «Տեսակցության ժամանակ նկատել եմ, որ նրա վիրավոր ոտքի գույնը մգանում է, ինչն ինձ շատ է մտահոգում»:

Уголовно-исполнительное управление Минюста отреагировало на заявление адвоката Ованнеса Арутюняна
Уголовно-исполнительное управление Минюста Армении обратилось сегодня к заявлению адвоката Ованнеса Арутюняна – Айарпи Саркисян о том, что у ее подзащитного изменился цвет кожных покровов ноги.
Как сообщает Уголовно-исполнительное управление, 12 августа урологом медицинского центра «Эребуни» Э.Варданяном была проведена консультация и назначен соответствующий курс лечения.
«До 22 августа было проведено скелетное вытяжение на нижней конечности. 22 августа система скелетного вытяжения была снята и наложена гипсовая повязка. 23 августа было проведена рентгенографическое исследование. Параллельно больной получал соответствующее плановое лечение – антибиотики, антибактериальные препараты, анальгетики», - говорится в разъяснении.
Согласно сообщению, кроме врачей УИУ «Больница для осужденных» и медицинского центра «Эребуни», которые заявили, что Ованнес Арутюнян в данный момент не нуждается в операции, то же самое утверждал приглашенный им 24 августа врач и вновь осмотревший его 6 сентября приглашенный травматолог.
«8 сентября Ованнес Арутюнян в плановом порядке был перевезен в медицинский центр "Эребуни", где были проведены необходимые исследования, и согласно консилиуму врачей, было решено продолжать консервативное лечение – обеспечить неподвижность коленного сустава путем его механической фиксации еще в течении четырех недель, учитывая удовлетворительное расположение степень сращения осколков. 22 сентября Ованнес Арутюнян был выписан из медицинского центра "Эребуни" и переведен в УИУ  "Больница для осужденных".
6 октября травматологи медицинского центра "Эребуни" предложили провести повторное рентгенографическое исследование, которое было проведено травматологом УИУ "Больница для осужденных". Была оказана необходимая консультация, в том числе дано предписание продолжать динамический контроль.
В предстоящие дни предусматривается консультация реабилитолога из медицинского центра "Эребуни"», - говорится в сообщении управления.
Отмечается также, что больной находится под динамическим контролем медицинского персонала УИУ «Больница для осужденных», обеспечен необходимым уходом, который оказывается соответствующим персоналом учреждения.
Ранее адвокат Ованнеса Арутюняна – Айарпи Саркисян заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am, что «прошло 3 месяца, как
Ованнес Арутюнян получил огнестрельное ранение в ногу, однако он по сей день не прооперирован. У него сложно излечимая травма, а соответствующие шаги для ее лечения не предпринимаются».
Адвокат Ованнеса Арутюняна сообщила корреспонденту Aysor.am сообщила, что изменился цвет кожных покровов раненной ноги. «Во время свидания я заметила, что цвет кожи на ноге темнеет, что меня очень беспокоит», - сказала Айарпи Саркисян.