Անգլիայում ավելի քան 250 հազար անտուն մարդ են հաշվել
Անգլիայում ավելի քան քառորդ միլիոն անտուն մարդ է ապրում, հայտնել Է Shelter բարեգործական կազմակերպությունը, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Փորձագետներն անտունների ընդհանուր թիվը հաշվել են՝ օգտագործելով պաշտոնական վիճակագրական տվյալներ, որոնք հրապարակվաել են 2016 թվականին: Ինչպես ընդգծում են կազմակերպությունում, 250 հազար ցուցանիշը բավականին զգուշավոր գնահատական է, իրականում անտունները կարող են ավելի շատ լինել:
Առավել մեծ թվով անտուններ են գրանցվել Լոնդոնում ( միջին հաշվով 51 բնակիչներից մեկն անտուն է): Կազմակերպության տվյալներով՝ մեծ թվով անտուններ կան Լութոնում՝ 63-ից մեկը, Բրայթոնում՝ 69-ից մեկը և Բիրմինհեմում՝ 119 բնակիչներից մեկը:
Բրիտաիայի կառավարությունը ստույգ տվյալներ չունի անտուն մարդկանց ընդհանուր թվաքանակի վերաբերյալ, բայց ընդգծում է, որ անտուններին օգնելու ծրագրի համար հատկացնում է ավելի քան 500 մլն ֆունտ ստեռլինգ (624 մլն դոլար):
Shelter-ն զբաղվում է Անգլիայում և Շոտլանդիայում անտուններին օգնություն տրամադրելով: Կազմակերպությունը Բրիտանիայում աշխատում է արդեն 50 տարի:

В Англии насчитывается более 250 тысяч бездомных
В Англии насчитывается более четверти миллиона бездомных, сообщает благотворительная организация Shelter, передает русская служба BBC.
Эксперты организации подсчитали общее число бездомных, используя официальные статистические данные, опубликованные в 2016 году. Как подчеркивают в организации, 250 тысяч человек - это достаточно осторожная оценка, на самом деле бездомных может быть больше. Самое большое число бездомных - в Лондоне (из 51 жителя в среднем один бездомный). Большое число бездомных, по данным организации, насчитывается в Лутоне (один из 63-х) , Брайтоне (один из 69-ти) и Бирмингеме (один из 119-ти жителей).
Британское правительство не располагает точными данными об общем числе людей, не имеющих жилья, однако подчеркивает, что выделяет на программу помощи бездомным более 500 млн фунтов стерлингов (624 млн долларов). Shelter занимается предоставлением помощи бездомным в Англии и Шотландии. Организация работает в Британии уже 50 лет.