Օլանդը չի առաջադրվի նախագահի ընտրություններում
Ֆրանսիայի գործող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն իր թեկնածությունը չի առջադրի 2017 թվականի նախագահի ընտրություններում, փոխանցում է «Интерфакс»-ը։
«Ես որոշեցի չառաջադրել թեկնածությունս», - Ելիսեյան պալատից TF1 հեռուստաալիքով ուղիղ հեռարձակման ժամանակ ասել է Օլանդը:
Նա պարզաբանել է, որ հստակ պատկերացնում է իրավիճակը, այս որոշումը կայացրել է ամենայն պատասխանատվությամբ եւ ընդգծել, որ խոսքը «ոչ թե անձի, այլ երկրի ապագայի մասին է»:
Օլանդի այս հայտարարությանը նախորդել է որոշումների թվարկումը, որը նա մեծ ծառայություններ է համարում Ֆրանսիայի համար: Դրանց թվում են, նրա կարծիքով, ֆրանսիական սոցիալական մոդելի կատարելագործումը, կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարում Ֆրանսիայի առաջատար դերը, դպրոցական կրթության բարելավումը, ժողովրդավարական ազատությունների ամրապնդումը, գենդերային հավասարությունների ամրապնդումը, խտրականության դեմ պայքարը:

Олланд отказался идти на второй срок
Действующий французский президент Франсуа Олланд не будет выдвигать свою кандидатуру на предстоящих в 2017 году президентских выборах во Франции, передает «Интерфакс».
«Я решил не быть кандидатом», - заявил он в прямой трансляции телеканала TF1 из Елисейского дворца. «Сегодня я осознаю риски моего демарша в случае отсутствия широкой поддержки», - сказал Олланд, пояснив, что он ясно представляет себе ситуацию. Он отметил, что делает это ответственно, подчеркивая, что речь идет «не о персоне, а о будущем страны».
Этому объявлению Олланда предшествовал озвученный им пространный перечень решений, которые он считает заслугой перед Францией. В их число вошли, как он считает, совершенствование французской социальной модели, лидерство Франции в борьбе против климатических изменений, улучшение школьного образования, укрепление демократических свобод, в частности, утверждение «брака для любых пар», усиление гендерного равенства, борьба против дискриминации, проведение территориальной реформы.