Մահացել է Իսլամական կոմիտեի նախագահ Հեյդար Ջեմալը
69 տարեկանում մահացել է Ռուսաստանի Իսլամական կոմիտեի նախագահ Հեյդար Ջեմալը։ Ինչպես հայտնում է Lenta.ru-ն, այս մասին ասվում է Ֆեյսբուքում նրա պաշտոնական էջում։
Հեյդար Ջեմալը ծնվել է 1947 թվականի նոյեմբերի 6-ին Մոսկվայում՝ նկարչի և վարժեցնողի ընտանիքում։ 1995-ին նա հիմնել էր «Իսլամական կոմիտե, միջտարածաշրջանային հասարակական շարժում», որը ղեկավարում էր մինչև կյանքի վերջը։
Հասարակական–քաղաքական գործունեությունը սկսել է ուշ խորհրդային ժամանակաշրջանում պրոֆեսոր քաղաքագետ Ալեքսանդր Դուգինի հետ համագործակցությամբ։
«Իսլամական կոմիտեն» հիմնվել է 1990-ական թվականներին։ Ջեմալը բազմից ոչ միանշանակ հայտարարություններ է արել՝ անուղղակի պաշտպանելով մահապարտ ահաբեկիչներին։

Скончался глава Исламского комитета РФ Гейдар Джемаль
Скончался председатель Исламского комитета России Гейдар Джемаль, общественному деятелю было 69 лет. Как сообщает Lenta.ru, об этом говорится на его официальной странице в Facebook.
Гейдар Джемаль родился 6 ноября 1947 года в Москве в семье заслуженного художника России и дрессировщицы. В 1995 году он создал «Межрегиональное общественное движение Исламский комитет», которым руководил до последних дней жизни.
Общественно-политическую деятельность он начинал еще в позднесоветское время в сотрудничестве с философом и политологом Александром Дугиным.
«Исламский комитет» появился в 1990-х годах. Джемаль неоднократно выступал с неоднозначными заявлениями, в частности, косвенно одобряя действия террористов-смертников.