Ֆրանսիայի վարչապետը հրաժարական կտա՝ հանդես գալով որպես նախագահի թեկնածու
Ֆրանսիայի վարչապետ Մանյուել Վալսը երեքշաբթի պաշտոնաթողության խնդրագիր կներկայացնի պետության ղեկավար Ֆրանսուա Օլանդին, հայտնում է ТАСС-ը:
Այդուհետև 54-ամյա քաղաքական գործիչը գործունեությունը կշարունակի արդեն նոր՝ նախագահի թեկնածուի կարգավիճակով:
Նախօրեին Էվրիի քաղաքապետարանում նրա ունեցած ելույթը, որը ընթացքում նա հայտարարեց առաջիկա պաշտոնաթողության և հանրապետության բարձրագույն պաշտոնի համար իր թեկնածությունն առաջադրելու որոշման մասին, աչքի էր ընկնում հակիրճությամբ. հարգալից մի քանի խոսք Ֆրանսուա Օլանդի վերաբերյալ, սոցիալիստներին ու Ֆրանսիան միավորելու խոստում, երկու-երեք խոսք ընդդիմախոսների՝ աջ կենտրոնամետների ու Ազգային ճակատի ուղղությամբ և նախազգուշացում՝ «ոչինչ կանխորոշված չԷ»:
Դրա համար միանգամայն բավարար էր 20 րոպեն: Վալսը խոստացել է «արդիականացնել, բայց պահպանել ֆրանսիական մոդելը»: Արտաքին գործերում նա շեշտը դրել է Չինաստանի, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններում «անկախ ու սկզբունքներից չընկրկող» ուղեգծի վրա:
Նա հավաստել է արտաքին քաղաքականության եվրոպական կողմնորոշումը: Սոցիալիստների փրայմերիզներում Վալսի մրցակիցը կդառնա Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Առնո Մոնտեբուրը:

Вальс объявил об отставке с поста премьер-министра Франции
Премьер-министр Франции Манюэль Вальс подаст во вторник главе государства Франсуа Олланду прошение об отставке, передает ТАСС.
Отныне 54-летний французский политик продолжит деятельность уже в новом качестве - кандидата в президенты. Речь, которую он произнес накануне в мэрии Эври, объявляя о предстоящей отставке и решении баллотироваться на высший пост в республике, отличала краткость.
Несколько уважительных слов о наставнике - Франсуа Олланде, обещание сплотить социалистов и Францию, две-три стрелы в стан оппонентов - правоцентристов и Национального фронта
И предостережение: «Ничто не предрешено заранее». Для этого вполне хватило 20 минут. Вальс обещал «модернизировать, но сохранить французскую модель».
Во внешних делах он сделал акцент на «независимой и не отступающей от принципов» линии в отношениях с Китаем, США, Россией и Турцией. Он подтвердил европейскую ориентацию внешней политики. Соперником Вальса на праймериз социалистов станет экс-министр экономики Арно Монтебур.