Սումատրայում գրեթե 12 հազար շենք է ավերվել ու վնասվել երկրաշարժի հետևանքով
Ինդոնեզիայի Աչեխ ամենաարևմտյան նահանգում դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած 6,5 մագնիտուդով երկրաշարժի հետևանքով ավերված կամ վնասված շինությունների ընդհանուր թիվը մոտեցել է 12 հազարի: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, այդ մասին հայտնել է Ինդոնեզիայի տարերային աղետների հետևանքների վերացման ազգային վարչության օպերատիվ կենտրոնի աշխատակից Յույոն Յուհանան:
«Ստացված զեկույցների համաձայն, դեկտեմբերի 9-ի առավոտվա դրությամբ վնասված շինությունների ընդհանուր թիվը կազմում Է 11 հազար 730: Դրանցից 2 հազար 929-ը լուրջ վնասվածքներ են ստացել», - փրկարարի խոսքը մեջբերել է Detik.com լրատվական պորտալը:
Յուհանայի խոսքով՝ տարերքի հարվածից զոհվածների թիվը մնում է 102: Ծանր վերքեր են ստացել 136 աչեխցիներ, թեթև վիրավորվել է 616 բնակիչ:
Ըստ BNPB-ի վերջին տվյալի՝ ներկայում տարահանվածների ընդհանուր թիվը 11 հազար 142 է: Սակայն նրանցից ոչ բոլորն են զրկվել օթևանից. շատերը երկյուղում են տուն վերադառնալ շարունակվող հետցնցումների պատճառով:

На Суматре из-за землетрясения разрушено и повреждено почти 12 тысяч зданий
Общее число строений, поврежденных или разрушенных землетрясением магнитудой 6,5, которое произошло 7 декабря в самой западной индонезийской провинции Ачех, приблизилось к 12 тысячам. Как сообщает РИА Новости, об этом заявил сотрудник оперативного центра Национального управления по ликвидации последствий стихийных бедствий (BNPB) Индонезии Ююн Юхана (Yuyun Yuhana).
«Согласно поступающим докладам, на утро пятницы общее число поврежденных строений составляет 11 тысяч 730. Из них 2 тысячи 929 получили серьезные повреждения (вплоть до полного разрушения) », — цитирует спасателя новостной портал Detik.com.
По словам Юханы, число погибших от удара стихии не изменилось и остается на уровне 102 человек. Тяжелые ранения получили 136 ачехцев, легко ранены 616.
По последним данным BNPB, общее число беженцев утром в пятницу составило 11 тысяч 142 человека. Однако не все из них лишились крова над головой — многие просто боятся вернуться домой из-за продолжающихся толчков (афтершоков).