Իսպանիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ Էդվարդ Նալբանդյանը անդրադարձել է մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացմանը
09/12/2016 14:56
Դեկտեմբերի 8-ին ԵԱՀԿ արտգործնախարարների 23-րդ խորհրդի շրջանակներում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Իսպանիայի արտաքին գործերի և համագործակցության նախարար Ալֆոնսո Դաստիսի հետ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման սկզբում Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհավորեց Ալֆոնսո Դաստիսին` Իսպանիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է Իսպանիայի հետ համակողմանի համագործակցության զարգացմամբ։
Զրուցակիցները կարևորել են բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը, միջխորհրդարանական համագործակցության աշխուժացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ընլայնումը։
Հայաստանի և Իսպանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության սերտացմանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Եվրոպական միություն նոր իրավական հիմքի շուրջ բանակցությունների ընթացքին, շեշտվել մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը։
Իսպանացի գործընկերոջ խնդրանքով Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը։
Մեկնարկած երկխոսությունը շարունակելու նպատակով՝ Էդվարդ Նալբանդյանը Իսպանիայի արտգործնախարարին հրավիրել է այցելել Հայաստան:

Эдвард Налбандян обсудил с главой МИД Испании вопрос либерализации визового режима
В рамках 23-го заседания СМИД ОБСЕ в Гамбурге 8 декабря министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с министром иностранных дел и сотрудничества  Испании Альфонсо Дастисом, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Глава МИД Армении поздравил Альфонсо Дастиса с назначением на высокую должность министра иностранных дел и сотрудничества Испании, подчеркнув, что Армения заинтересована в развитии многостороннего сотрудничества с Испанией.
Стороны подчеркнули важность организации взаимных визитов, активизации межпарламентского сотрудничества, расширения договорно-правового поля.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Испании обсудили также вопросы, касающиеся сближения сотрудничества в рамках международных организаций.
В ходе встречи собеседники обратились и к ходу переговоров вокруг новой правовой основы между Арменией и Европейским союзом, отметив важность начала диалога вокруг либерализации визового режима.
По просьбе главы МИД Испании Эдвард Налбандян представил усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в направлении создания соответствующих условий для продвижения процесса урегулирования карабахского конфликта.
Для продолжения диалога Эдвард Налбандян пригласил министра иностранных дел и сотрудничества Испании посетить Армению.