Իրանը և Վենեսուելան համաձայնության են եկել ՕՊԷՔ-ի գագաթաժողով գումարելու շուրջ
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն և  Իրանի նրա պաշտոնակից Հասան Ռոուհանին համաձայնության եկել ՕՊԷՔ-ի անդամների և  այդ կազմակերպության մեջ չմտնող երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների գագաթաժողով անցկացնել 2017 թվականի առաջին եռամսյակում, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ես (Իրանի նախագահ) Ռոուհանիին առաջարկեցի միասին պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների գագաթաժողով գումարել 2017 թվականի առաջին եռամսյակում՝ նավթի շուկայի և նավթի գների կայունացման նոր մեխանիզմ սահմանելու համար, և մենք պայմանավորվեցինք անել դա»,- հայտարարել է  Մադուրոն:
Սակայն նա «նոր մեխանիիզմի» մանրամասնությունները չի բացահայտել:
Ավելի վաղ Ռոուհանին հայտարարել է, որ ՕՊԷՔ-ի անդամները պետք է միասին աշխատեն, որպեսզի ապահովեն նավթի շուկայի կայունացման՝ նոյեմբերին ձեռք բերված համաձայնության կատարումը:
Նոյեմբերի 30-ին ՕՊԷՔ-ի նիստն ավարտվել է նավթահանույթի կրճատման՝ երկար սպասված համաձայնության կնքմամբ: Գործարքի համաձայն՝ հունվարից կարտելի անդամները նավթի արտադրությունը կկրճատեն օրական 1,2 միլիոն բարելով՝ մինչև 32,5 միլիոն բարել:
Համաձայնությունը ենթադրում Է ՕՊԷՔ-ի մեջ չմտնող երկրների կողմից հանույթի կրճատում օրական 600 հազար բարելով:
Կազմակերպության մեջ չմտնող երկրների հետ հանդիպումը կկայանա դեկտեմբերի 10-ին Վեննայում: ՕՊԷՔ-ը հանդիպման Է հրավիրել 14 երկրի:

Венесуэла и Иран договорились созвать саммит ОПЕК в начале 2017 года
Президент Венесуэлы Николас Мадуро и его иранский коллега Хасан Роухани договорились провести саммит глав государств и правительств членов ОПЕК и не входящих в эту организацию стран в первом квартале 2017 года, передает РИА Новости.
«Я предложил (иранскому президенту) Роухани вместе созвать саммит глав государств и правительств в первом квартале 2017 года, чтобы установить новый механизм по стабилизации нефтяного рынка и цен на нефть, и мы договорились сделать это», — заявил Маудро.
Однако он не стал раскрывать подробности "нового механизма". Ранее Роухани завил, что члены ОПЕК должны работать вместе, чтобы обеспечить выполнение достигнутого в ноябре соглашения по стабилизации нефтяного рынка.
Заседание ОПЕК 30 ноября завершилось заключением долгожданного соглашения по сокращению добычи нефти. Согласно сделке, с января члены картеля сократят производство на 1,2 миллиона баррелей в день — до 32,5 миллионов баррелей. Соглашение предполагает сокращение добычи странами, не входящими в ОПЕК, на 600 тысяч баррелей в сутки. Встреча с не входящими в организацию странами состоится 10 декабря в Вене. ОПЕК пригласила на нее 14 стран.