Եթե նման բան լինի, ես միայն կողջունեմ. Մարգարիտ Եսայանը՝ ընդդիմադիրների միավորման մասին
Հայաստանի քաղաքական դաշտում առկա ուժերը պետք է ավելի լրջորեն վերաբերեն իրենց դերակատարությանը քաղաքական դաշտում, որովհետև խորհրդարանական ընտրություններից հետո քաղաքական իրողությունն այլ է լինելու, այս կարծիքին է ՀՀԿ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում պատգամավորը կարևորեց գալիք խորհրդարանում ընդդիմության բարձրացման դերը:
«Այսուհետ երկրի նախագահին, վարչապետին և այլ պաշտոնյաների ընտրելու է խորհրդարանը: Չեն լինելու համապետական ընտրություններ, և կարևոր է, որպեսզի քաղաքական միավորները իրենց դերակատարությունը գիտակցեն»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Վերջինս նաև ընդգծեց, որ կասկածամտությամբ է վերաբերում խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի միավորմանը:
«Եթե նման բան լինի, ես միայն կողջունեմ: Կարևոր է, որ նույն գաղափարները կիսող ընդդիդմադիր ուժերը միավորվեն: Կարևոր է, որ դաշտում ունենանք ոչ թե 79-80 անվանական կուսակցություն, այլ մի քանի լուրջ և խորը գաղափարական միավորումներ: Հույս ունեմ, որ դրանք տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններից առաջ: Դա և՛ իրենց է պետք, և՛ մեզ, որովհետև ցանկացած պետության, ցանկացած քաղաքական ուժի համար կարևոր է, որ դիմացինը գաղափարական լինի», - ասաց նա:

Маргарит Есаян: Надеюсь, что это до парламентских выборов оппозиция объединится
Политические силы Армении должны серьезнее относиться к своей роли на политическом поле, поскольку после парламентских выборов 2017 года в стране будет другая политическая реальность, такое мнение высказала депутат парламента от партии Республиканской партии Армении Маргарит Есаян.
В беседе с корреспондентом Aysor.am депутат подчеркнула важность роли оппозиции в будущем парламенте.
«Впредь президента страны, премьера и других должностных лиц будет выбирать парламент. Общереспубликанских выборов не будет и важно, чтобы политические единицы осознали свою роль», - подчеркнула депутат.
Она отметила, что сомневается в объединении оппозиционных сил перед парламентскими выборами.
«Если подобное произойдет, я буду только приветствовать. Важно, чтобы объединись оппозиционные силы – носители одних и тех же идей. Важно, чтобы на политическом поле были не 79-80 номинальных партий, а несколько серьезных и идеологических объединений. Надеюсь, что это произойдет до парламентских выборов. Это нужно и им, и нам, поскольку для любого государства, любой политической силы важно иметь дело с идеологическим оппонентом», - заявила Маргарит Есаян.