Եվրոպայում սառնամանիքի հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 70-ը
Բալկաններում, Հունաստանում, Արևելյան Եվրոպայում վերջին տասնամյակի ընթացքում գրանցվել է ամենացածր ջերմաստիճանը, ինչի հետևանքով զոհվել է 73 մարդ, հայտնում է Korrespondent.net-ը՝ հղում անելով «Ազատություն ռադիոկայանին»։
Միայն այս շաբաթ Բալկաններում ցրտահարվել է 15 մարդ, որոնց մեծ մասը տարեց մարդիկ են և անօթևաններ։ Հումանիտար գործակալությունները հայտարարել են, որ ավելի քան 15 հազար փախստականներ և անօթևաններ տեղակայվել են հունական կղզիների ճամբարներում, որոնք ադեկվատ ենթակառուցվածքներ չունեն։
Համանման իրավիճակ է ստեղծվել նաև Սերբիայում, որտեղ գտնվում է ավելի քան 7500 փախստական։ Սերբիայի իշխանությունները փախստականներին կոչ են արել տեղափոխվել հատուկ ապաստարաններ։

Жертвами морозов в Европе стали более 70 человек
Самые низкие за последние десятилетия температуры и сильные снегопады на Балканах, в Греции и Восточной Европе привели к гибели десятков людей. Пока зафиксировано 73 смертельных случая, сообщает Korrespondent.net со ссылкой на Радио Свободу.
Только на этой неделе на Балканах замерзали 15 человек, большинство из которых – пожилые люди и бездомные.
Гуманитарные агентства по оказанию помощи особенно беспокоит, что более 15,5 тысяч мигрантов и искателей убежища размещались на греческих островах в лагерях, которые не имеют адекватной инфраструктуры.
Похожая ситуация наблюдается и в Сербии, где находится более 7,5 тысяч мигрантов. Сербские власти призвали всех мигрантов переехать в специальные убежища на время холодов.