Ասանժը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ բանակցել արտահանձնման հարցի շուրջ
WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ բանակցել արտահանձնման հարցի շուրջ: Այդ մասին TT գործակալությանը հայտարարել է նրա շվեդ փաստաբան Պեր Սամուելսոնը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Նա պատրաստ է բանակցել այդ հարցի շուրջ և նախաձեռնության է սպասում ամերիկյան կողմից»,-նշել է փաստաբանը:
Միևնույն ժամանակ  նա հավելել է, որ Ասանժը չի կարող վստահ լինել, որ ԱՄՆ-ում չի ձերբակալվի:
Ավելի վաղ ռեսուրսի հիմնադիրը հայտարարել էր, որ կհամաձայնի արտահանձնվել Միացյալ Նահանգներ, եթե ԱՄՆ-ի հեռացող նախագահ Բարաք Օբաման ներում շնորհի WikiLeaks կայքի իրազեկիչ Չելսի Մենինգին: Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը երեքշաբթի հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման իր պաշտոնաթողությունից երեք օր առաջ մեղմացրել է WikiLeaks կայքի իրազեկիչ Չելսի Մենինգի նկատմամբ դատավճիռը, որը 35 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել գաղտնի տեղեկությունների հանձնման համար:  Դրա շնորհիվ Մենինգը ազատ կարձակվի այս տարվա մայիսի 17-ին:

Ассанж готов к переговорам с США по вопросу экстрадиции
Основатель WikiLeaks Джулиан Ассанж открыт для переговоров с США по вопросу экстрадиции. Об этом заявил в среду агентству TT его шведский адвокат Пер Самуэльссон, передает ТАСС.
«Он открыт для переговоров по этому пункту. Он ждет инициативы с американской стороны», - указал адвокат.
Однако, добавил защитник, Ассанж не может положиться на то, что в США не будет арестован. Ранее основатель WikiLeaks говорил, что готов согласиться на экстрадицию при условии помилования американскими властями информатора организации Брэдли Мэннинга, который был приговорен к 35 годам лишения свободы. Во вторник пресс-служба Белого дома сообщила о том, что президент США Барак Обама принял решение смягчить судебный приговор Мэннингу, который выйдет на свободу уже 17 мая