Սենատը հաստատել է Մայք Պոմպեոյի թեկնածությունն ԱՄՆ ԿՀՎ տնօրենի պաշտոնում
ԱՄՆ Սենատը հաստատել է Մայք Պոմպեոյի թեկնածությունը Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) տնօրենի պաշտոնում: Նրա թեկնածության օգտին քվեարկել է 67 սենատոր, դեմ՝ 30-ը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
1986 թվականին Պոմպեոն ավարտել է Վեսթ Փոյնթի ռազմական ակադեմիան, ավելի ուշ ծառայել բանակում, իսկ հետո բիզնեսով զբաղվել՝ հիմնելով Thayer Aerospace ընկերությունը: 1994 թվականին նա  Հարվարդի համալսարանի կողմից դոկտորի կոչում է ստացել:
2016 թվականի նոյեմբերին Պոմպեոն ընդունել է ԿՀՎ ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնելու՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկը:
Պոմպեոն սատարում է Կրեմլի հասցեին ամերիկյան հատուկ ծառայությունների հայտարարությունները, որոնց համաձայն՝ ռուսական ղեկավարությունը փորձել է ազդել ԱՄՆ նախագահի ընտրությունների արդյունքի վրա:

Сенат утвердил Майка Помпео на пост директора ЦРУ
Сенат США утвердил кандидатуру Майка Помпео на пост директора Центрального разведывательного управления (ЦРУ). Его кандидатуру поддержали 67 сенаторов, против высказались 30, передает РИА Новости.
Помпео в 1986 году окончил Военную академию США в Вест-Пойнте, позднее он служил в армии США, затем занимался бизнесом - основал компанию Thayer Aerospace. В 1994 году Помпео получил степень доктора права в Гарвардском университете.
В ноябре 2016 года Помпео принял предложение Дональда Трампа занять должность главы ЦРУ. Помпео поддерживает высказывания американских спецслужб в адрес Кремля, согласно которым российское руководство пыталось повлиять на исход президентских выборов в США.