Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացում լուրջ շարժեր գրանցելու հույսեր և հիմքեր չկան. Տիգրան Աբրահամյան
31/01/2017 17:07
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հայտարարել է, որ միջնորդ երկրները Հայաստանին ու Ադրբեջանին առաջարկել են երկկողմ հանդիպում կազմակերպել՝ նախ ԱԳ նախարարների մակարդակով:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովն իր հերթին հայտարարել է, թե Մոսկվան փորձում է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի արտգործնախարարների մակարդակով հանդիպում կազմակերպել, և Բաքուն իր համաձայնությունն է տվել այդ հանդիպմանը։
Ի՞նչ ակնկալիքներ կարելի է ունենալ այս հնարավոր հանդիպումից, արդյո՞ք Ադրբեջանը չի տապալի այս հանդիպումը: Aysor.am-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ շատ բարդ է կանխատեսել, համենայնդեպս, Մամեդյարովը փորձել է առաջ ընկել ու կասկած հայտնել հայկական կողմի դրական պատասխանի հարցում. չի բացառվում, որ Ադրբեջանն ի սկզբանե մտադրվել է տապալել հանդիպումը և հիմա դրա համար հիմք է նախապատրաստում:
«Միգուցե Ադրբեջանը հրապարակայնորեն հայտարարի, թե պատրաստ է կամ շահագրգիռ, որ հանդիպումը կայանա, սակայն դա դեռ երաշխիք չէ, որ Ադրբեջանը վերջին պահին չի ձախողի հանդիպումը: Ադրբեջանը որոշ դեպքերում նույնիսկ եղած հանդիպումներն է հերքում, այնպես որ, դժվար է հստակ ասել՝ հանդիպում կլինի՞, թե՞ ոչ», - ասաց Տ. Աբրահամյանը:
Հարցին, թե ի՞նչ օրակարգի շուրջ կողմերը պետք է հանդիպեն և արդյո՞ք հնարավորություն կա իրավիճակում տեղաշարժ գրանցելու հարցում, Տ. Աբրահամյանը նշեց. «Այս պահին օրակարգային առաջին հարցը էսկալացիա թույլ չտալն է. միջնորդները պետք է քայլեր ձեռնարկեն Ադրբեջանին բանակցային սեղան վերադարձնելու ուղղությամբ: Գործընթացում լուրջ շարժեր գրանցելու հույսեր և հիմքեր չկան, համենայնդեպս, հատկապես վերջին շրջանում Ադրբեջանի նախագահի կողմից հնչեցվող ելույթները այլ բանի մասին են խոսում»:

Тигран Абрамян: Надежд и оснований для достижения серьезных подвижек в карабахском урегулировании нет
31/01/2017 19:23
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что страны-посредники предложили Армении и Азербайджану организовать двустороннюю встречу на уровне глав МИД.
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров в свою очередь заявил о том, что Москва пытается организовать встречу на уровне глав МИД Армении, Азербайджана и России, и Баку дало свое согласие на эту встречу.
Какие ожидания можно иметь от возможной встречи, не провалит ли Азербайджан эту встречу. В беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Тигран Абрамян отметил, что очень сложно прогнозировать, по крайней мере, Мамедъяров попытался опередить события и выразить сомнение относительно позитивного ответа армянской стороны: не исключается, что Азербайджан изначально намерен провалить эту встречу и готовит для этого почву.
«Возможно, Азербайджан публично объявит, будто готов или заинтересован в том, чтобы эта встреча состоялась, однако это еще не гарантия того, что в последний момент Азербайджан не провалит ее. Азербайджан в некоторых случаях опровергает даже состоявшиеся встречи, посему, сложно сказать, состоится эта встреча или нет», - заявил Тигран Абрамян.
На вопрос, вокруг какой повестки должны встретиться стороны и есть ли возможность зафиксировать подвижки в ситуации, Тигран Абрамян ответил: «В настоящее время первый вопрос повестки – не допустить эскалацию: посредники должны предпринять шаги в направлении возвращения Азербайджана за стол переговоров. Надежд и оснований для достижения серьезных подвижек в переговорном процессе нет, по крайней мере, озвучиваемые в последнее время президентом Азербайджана заявления говорят о другом»