Վահան Շիրխանյանի հետ կապված` ՄԻԵԴ-ը հարցեր է ուղղել ՀՀ կառավարությանը
Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանի հետ կապված, ով մեղադրվում է Արթուր Վարդանյանի կողմից ստեղծված հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու, դրա օգտին գործելու համար, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը կառավարությանը հարցեր է ուղղել։
«Կառավարությանը ժամկետ է տրված մինչև փետրվարի 22-ը, հարցերը վերաբերում են պարոն Շիրխանյանի առողջական վիճակին՝ ներկայում առողջական ի՞նչ վիճակում է գնտվում, ի՞նչ բուժումներ է ստանում ու արդյոք այդ ստացած բուժումները համարժեք են  առողջական վիճակին», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Վահան Շիրխանյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Նա նշեց, որ ՄԻԵԴ-ը կառավարությանն առաջարկել է պարզաբանել  այն հանգամանքը, որ չի կարողանում լոգանք ընդունել, ինքնուրույն հագնվել։
«Նաև պահանջել է կառավարության մեկնաբանությունը՝ կապված «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ  տեղափոխելու մտադրության հետ. բավականին սուր հարցեր են, պրակտիկապես այն հարցերն են, որոնք մեր կողմից բարձրացված են եղել Եվրադատարանում», - ասաց Հ. Ալումյանը։
Փաստաբանը փոխանցեց, որ իր պաշտպանյալին «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից դեռ չեն տեղափոխել «Արմավիր» ՔԿՀ։
«Միջնորդությունը ներկայացված է, նման որոշումը կա, ինչը մեզ շատ է մտահոգում», - ասաց նա։
Հարցին՝ որևէ փոփոխություն կա՞ Վահան Շիրխանյանի առողջական վիճակում, փաստաբանը պատասխանեց. «Միայն դեպի բացասականը»։
Վահան Շիրխանյանին, հիշեցնենք, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։

Адвокат: ЕСПЧ направил правительству Армении вопросы в связи с Вааном Ширханяном
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) направил вопросы правительству Армении в связи с бывшим заместителем министра обороны Вааном Ширхянаном, обвиняемым в сотрудничестве с главарем ликвидированной в Ереване вооруженной группы Артуром Варданяном.
«Правительству дан срок до 22 февраля, вопросы относятся к состоянию здоровья Ваана Ширханяна: в каком состоянии он находится в настоящее время, какое лечение получает и адекватно ли предоставляемое лечение его состоянию здоровья», - заявил в беседе с корреспондентом  Aysor.am адвокат Ваана Ширханяна – Айк Алумян.
Он отметил, что ЕСПЧ предложил правительству Армении объяснить то обстоятельство, почему Ваан Ширханян не может самостоятельно одеться и помыться.
«Суд также потребовал у правительства прокомментировать намерение о его переводе в уголовно-исполнительное учреждение "Армавир". Вопросы довольно острые, это практически те вопросы, которые были озвучены нами в Европейском суде по правам человека», - сказал Айк Алумян.
Адвокат сообщил, что Ваан Ширханян еще не переведен из УИУ «Ереван-Кентрон» в УИУ «Армавир».
«Ходатайство представлено, есть решение об этом, что нас очень беспокоит», - отметил он.
На вопрос, наблюдается ли какое-либо изменение в состоянии здоровья Ваана Ширханяна, адвокат ответил: «Только к худшему».