Հարավային Կորեայում կոռուպցիայի գործով հարցաքննել են նախագահի նախկին քարտուղարին
Հարավային Կորեայի դատախազությունը հարցաքննել է Ու Բեն Ուին՝ Հարավային Կորեայի նախագահ Պակ ԿԻն Խեի նախկին քարտուղարին, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ու Բյոն Ուն եղել է նախագահի հասարակայնության հետ կապերի քարտուղարը ու հիմա նրան կասկածում են նախագահի վաղեմի ընկերուհի Ցոյ Սուն Սիլի շուրջ սկանդալին առնչություն ունենալու մեջ։ Չզբաղեցնելով ոչ մի պաշտոն՝ Ցոյ Սունը միջամտում էր նախագահական աշխատակազմի գործերին ու դրանից նյութական շահ ստանում։
Մասնավորապես, դատախազությունը Ու Բյոն Ուին մեղադրում է լիազորությունները գերազանցելով՝ աշխատակիցներին հեռացնելու կամ նրանց պաշտոնը իջեցնելու մեջ, եթե վերջինները փորձում էին խանգարել Ցոյ Սուն Սիլին։
Հիմա Ցոյ Սուն Սիլը կալանքի տակ է, իսկ նախագահ Պակ Կին Խեի ճակատագիրը, որին խորհրդարանը իմփիչմենթի էր ենթարկել 2016-ի դեկտեմբերին, քննում է Սահմանադրական դատարանը։ Եթե իմփիչմենթը անհիմն ճանաչվի,  Պակ Կին Խեն կվերադառնա նախագահական պաշտոնին։

В Южной Корее допросили президентского экс-секретаря по делу о коррупции
Прокуратура Южной Кореи допросила в субботу У Бён У — бывшего секретаря президента Южной Кореи Пак Кын Хе, отстраненной от власти по импичменту в конце прошлого года, передаетРИА Новости.
У Бён У был секретарем президента по связям с общественностью и теперь подозревается в причастности к скандалу вокруг Цой Сун Силь — давней знакомой главы государства. Не занимая никаких постов, она, как утверждается, вмешивалась в дела президентской администрации и получала от этого материальные выгоды.
В частности, прокуратура обвиняет У Бён У в том, что, превышая полномочия, он понижал в должности или увольнял сотрудников, которые пытались помешать Цой Сун Силь.
В настоящее время Цой Сун Силь находится под арестом, а судьбу президента Пак Кын Хе, которой парламент объявил импичмент из-за этого скандала в декабре 2016 года, рассматривает Конституционный суд. Если он сочтет импичмент необоснованным, Пак Кын Хе будет восстановлена в президентской должности.