Իրաքի զինվորականներն ԻՊ-ից Մոսուլի արվարձանում գտնվող 14 գյուղ են ազատագրել
Իրաքի զինվորականներն «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման գրոհայիններից Մոսուլի արևմտյան հատվածի ազատագրման համար մարտերի առաջին օրը հսկողության տակ են առել արվարձանում գտնվող 14 գյուղ: Այդ մասին հայտարարել է գործողության հրամանատար Աբդել Ամիր Յարալան, հայտնում է РИА Новости-ն:
Զինվորական շտաբում նշել են, որ բանակին նաև հաջողվել է հսկողության տակ վերցնել էլեկտրակայանը, որն էլեկտրաէներգիայով է ապահովում Մոսուլի գրեթե ամբողջ արևմտյան հատվածը:
Կիրակի Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ-Աբադին հայտարարել է ԻՊ-ից (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) Մոսուլի արևմտյան մասի ազատագրման գործողության մասին:
Արևելյան Մոսուլն ԻՊ-ից ամբողջությամբ ազատագրվել է 2016 թվականի հոկտեմբերից ընթացող իրաքցի զինվորականների և ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ կոալիցիայի գործողության ընթացքում:

Иракские военные освободили от ИГ 14 деревень в пригороде Мосула
Иракские военные в первый день боев по освобождению западной части Мосула от боевиков террористической группировки «Исламское государство» (запрещенное в России) вернули под контроль правительства 14 деревень, расположенных в пригороде, заявил командующий операцией Абдель Амир Яралла, передает РИА Новости.
В штабе военной кампании отметили, что армии также удалось взять под контроль электростанцию, которая обеспечивает энергией практически всю западную часть Мосула.
В воскресенье премьер Ирака Хайдер аль-Абади объявил о начале операции по освобождению западного Мосула от ИГ. В боевых действиях участвуют девятая бронетанковая дивизия иракской армии, подразделения быстрого реагирования МВД и части шиитского народного ополчения аль-Хашд аш-Шааби.
Восточный Мосул был полностью освобожден от ИГ в ходе идущей с октября 2016 года операции иракских военных и коалиции во главе с США.