Ապրիլյան պատերազմից տուժած Արցախի սահմանամերձ բնակավայրերը ակտիվ մասնակցում են հանրաքվեին
Արցախի Սամանադրական հանրաքվեին ակտիվ մասնակցում են ապրիլյան պատերազմի ժամանակ տուժած սահմանամերձ բնակավայրերը: Ինչպես Մարտակերից տեղեկացնում է Aysor.am-ի թղթակիցը, ժամը 15:00-ի դրությամբ Մարտակերտի շրջանի 13 306 ընտրողից իրենց քաղաքացիական պարտքը կատարել են 7305-ը:
«Ընտրողներն ակտիվ ու գիտակցված են գնում այս ընտրությանը: Գիտեն, որ ընտրում են իրենց ապագայի համար», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանը:
Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս գյուղում, որը տուժել էր ապրիլյան ռազմական գործողությունների հետևանքով, ժամը 16:00-ի դրությամբ 382 ընտրողից հանրաքվեին արդեն մասնակցել է 311-ը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, Թալիշից ռազմական գործողությունների հետևանքով Ալաշան բնակավայր տեղափոխված 359 քաղաքացիներից քվեարկել է 168-ը:
Սահմանամերձ Տոնաշեն գյուղի 135 ընտրողից ժամը 16:00-ի դրությամբ քվեարկել է 129-ը, իսկ Մարտակերտ քաղաքի 2844 ընտրողից քվեարկել է 1650-ը:
Տվյալներն Aysor.am-ին տրամադրել է Մարտակերտի շրջանային շտաբը:
Մարտակերտի շրջանում ընտրությունները դիտարկել են միջազգային դիտորդներ Ռուսաստանից, Գերմանիայից և Արգենտինայից, որոնք դրական են գնահատել ընտրական գործընթացը:

Пострадавшие от апрельской войны приграничные села НКР активно участвуют в референдуме
В конституционном референдуме активно участвуют также приграничные населенные пункты Арцаха, пострадавшие во время апрельской войны. Как сообщает корреспондент Aysor.am из Мардакерта, сегодня, по состоянию на 15:00, из 13 306 избирателей Мартакертского района 7305 выполнили свой гражданский долг.
«Избиратели активно и осознанно идут на эти выборы. Они знают, что выбирают свое будущее», - сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am глава аппарата Мартакетского района Владик Хачатрян.
В селе Матагис Мартакертского района, пострадавшем в результате военных действий в апреле 2016 года, по состоянию на 16:00, из 382 избирателей уже проголосовали 311.
Как сообщалось ранее, из переехавших вследствие военных действий из села Талиш в поселок Алашан 359 граждан, проголосовали 168.
Из 135 избирателей приграничного села Тонашен, по состоянию на 16:00, проголосовали 129, а из 2844 избирателей города Мартакерт – 1650 граждан.
Данные Aysor.am предоставили в штабе Мартакертского района.
В Мартакертском районе за выборами наблюдали международные наблюдатели из России, Германии и Аргентины. Они положительно оценили избирательный процесс.