Սահմանադրական բարեփոխումները կոչված են իրավական մշակույթի պայմաններում կառուցելու երկրի կյանքը. Բակո Սահակյան (Տեսանյութ)
20/02/2017 13:03
Ստեփանակերտի թիվ 3/3 ընտրատեղամասում քիչ առաջ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քվեարկությանը մասնակցեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը։
«Փետրվարի 20-ը սկիզբ դրեց մեր ազգային ազատագրական շարժման և պետականության վերակերտման։ Սա քայլ առաջ է մեր պետականաշինության գործում», - քվեարկությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բակո Սահակյանը։
Նախագահն ասաց, թե այս տարիները լավագույն ապացույցն են Արցախի անշեղի ճանապարհի, և այս հանրաքվեով Արցախի ժողովուրդն իր հավատարմությունն է ներկայացնում այն արժեքներին, որոնցով առաջնորդվել է այս տարիների ընթացքում։
«Ոչ միայն հույս ունեմ, այլ համոզված եմ, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել ազգային ազատագրական պայքարի տարիների շրջանում, մեզ բերել է գերությունից ազատվելու հնարավորություն, մեզ համար ստեղծել է նպաստավոր պայմաններ՝ մեր ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու, և մենք հաստատուն քայլերով ընթանում ենք դեպի մեր կողմից երազած ապագան», - ասաց Բակո Սահակյանը։
Նա նշեց, երբ քաղաքական ուժերը նախաձեռնել են այս գործընթացը, նրանց նպատակը եղել է պարզ։
«Այս քայլով մենք հետապնդում ենք լրացուցիչ հնարավորություններ ստեղծելու մեր երկրի զարգացման և շենացման համար։ Սահմանադրական բարեփոխումները ոչ թե մեկ անձի նպատակները երաշխավորելու համար են, այլ կոչված են իրավական մշակույթի պայմաններում տվյալ երկրի կյանքը կառուցելու։ Բոլոր նրանք, ովքեր այլ կերպ են մեկնաբանում, ոչ միայն ճիշտ չեն, այլև՝ ազնիվ չեն»,- ասաց Բակո Սահակյանը։

Президент НКР: Мы уверенными шагами идем к будущему, о котором мечтали (Видео)
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян на избирательном участке Степанакерта 3/3 участвовал в голосовании на конституционном референдуме.
«20 февраля заложило начало нашему освободительному движению и восстановлению государственности. Это – шаг вперед в деле государственного строительства Арцаха», - заявил журналистам после голосования президент НКР.
Бако Саакян отметил, что лучшим доказательством необратимости пути Арцаха являются прошедшие годы и конституционный референдум – это демонстрация приверженности арцахского народа ценностям, которыми он руководствовался все эти годы.
«Не только надеюсь, но и уверен в том, что произошедшее в годы национально-освободительной борьбы дало нам возможность освободиться из плена и создать благоприятные условия, чтобы самостоятельно распоряжаться своей судьбой. Мы уверенными шагами идем к будущему, о котором мечтали», - сказал Бако Саакян.
Он также отметил, что политические силы инициировали этот процесс с одной простой целью.
«Этим шагом мы хотели создать дополнительные возможности для развития и продвижения нашей страны. Конституционные реформы направлены не на гарантирование целей одной личности, а призваны в условиях правовой культуры выстроить жизнь данной страны.
Все те, кто интерпретирует референдум по-другому, не только неправы, но и нечестны», - заявил Бако Саакян.