Ճապոնիան բողոք է ներկայացրել ՌԴ-ին՝ կապված Կուրիլյան կղզիներում դիվիզիա տեղակայելու ծրագրերի հետ
Ճապոնիայի կառավարությունը ռուսական կողմին բողոք է ներկայացրել՝ կապված ՌԴ պաշտպանության նախարարության՝ մեկ տարվա ընթացքում Կուրիլյան կղզիներում դիվիզիա տեղակայելու ծրագրերի հետ: Այս մասին Տոկիոյում ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք հյուսիսային չորս կղզու տարածքում Ռուսաստանի գործողություններին: Այժմ մենք հավաքում ենք լրացուցիչ տեղեկատվություն դիվիզիա տեղակայելու մասին վերջերս հայտարարած պլանների հետ կապված: Փետրվարի 22-ին և 23-ին մենք դիվանագիտական խողովակներով բողոք ենք ներկայացրել», - ասել է նա:
Սուգան նաև նշել է, որ «ճապոնական կողմը հանդես է գալիս այդ կղզիների հետ կապված խնդրի լուծման ուղղությամբ բանակցությունները շարունակելու և փոխադարձ ընդունելի որոշման հասնելու օգտին»:

Япония выразила протест РФ в связи с планами разместить дивизию на Курилах
Правительство Японии выразило протест российской стороне в связи с планами Минобороны РФ разместить в течение года дивизию на Курильских островах. Об этом сообщил на пресс-конференции в Токио генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга,  передает ТАСС.
«Мы внимательно следим за действиями России в районе четырех северных островов. Сейчас мы собираем дополнительную информацию в связи с недавними сообщениями о планах по размещению (дивизии - прим. ТАСС). 22 и 23 февраля мы направили протесты по дипломатическим каналам», - сказал он.
Вместе с тем, по словам Суги, японская сторона выступает за продолжение переговоров по проблеме этих островов и поиск взаимоприемлемого решения.