Վահան Շիրխանյանին տեղափոխել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն
Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան  Շիրխանյանին «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն։
«Երեկ թիվ 1 կլինիկական հիվանդանոցում պարոն Շիրխանյանը «Դուպլեքս» հետազոտության ենթարկվեց, որից անմիջապես հետո որոշում կայացվեց տեղափոխել «Էրեբունի» ԲԿ՝ ստացիոնար բուժման», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Վահան Շիրխանյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ հետազոտությունից հետո նոր խնդիրներ ի հայտ չեն եկել։
«Այնտեղ բոլոր այն խնդիրներն էին, որոնց մասին մենք ժամանակին ահազանգում էինք, այն խնդիրներն էին, որոնց վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանը ժամանակին որոշում էր կայացրել։ Իմ կարծիքով՝ այստեղ չկա ինչ-որ մի նոր բան, միգուցե տեսել են այն, ինչ մինչև այդ չէին տեսնում կամ, միգուցե, կոնկրետ այս հետազոտությունն արվել է ավելի մանրամասն, քան մինչև այդ էր», -ասաց նա։
Հայկ Ալումյանը նշեց՝ դեռ տեղյակ չէ, որքան ժամանակ իր պաշտպանյալը կմնա քաղաքացիական հիվանդանոցում։
«Ինչքան շուտ լավանա, այնքան մենք ուղղակի ուրախ կլինենք, բայց, ամեն դեպքում, ես կարծում եմ՝ պետք է մնա այնքան, մինչև որ վերջնական լավանա», - ասաց փաստաբանը։
Նա փոխանցեց, որ ընտանիքի անդամներին թույլ չեն տալիս տեսակցել Վահան Շիրխանյանին։
Վահան Շիրխանյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է Արթուր Վարդանյանի կողմից ստեղծված հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու, դրա օգտին գործելու համար. նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։

Ваан Ширханян переведен в медицинский центр «Эребуни»
Бывший заместитель министра обороны Ваан Ширханян переведен из уголовно-исполнительного учреждения «Ереван-Кентрон» в медицинский центр «Эребуни».
«Вчера в Университетской клинической  больнице №1 Ваану Ширханяну было проведено дуплексное сканирование, сразу после этого было принято решение перевести его на стационарное лечение в медицинский центр «Эребуни»», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Ваана Ширханяна – Айк Алумян.
По словам адвоката после обследования новых проблем не выявлено.
«Здесь проявились все те проблемы, о которых мы в свое время говорили, те проблемы, в связи с которыми в свое время омбудсмен Армении принял решение. На мой взгляд, здесь нет ничего нового, возможно, увидели то, что до сих пор не видели, или может конкретно это обследование было проведено детальнее, чем до этого», - сказал он.
Айк Алумян отметил, что пока не в курсе, сколько времени его подзащитный останется в гражданской больнице.
«Чем раньше он выздоровеет, тем лучше для нас, но во всех случаях, считаю, что он должен оставаться здесь до тех пор, пока не восстановится окончательно», - сказал адвокат.
Он передал, что членам семьи не разрешают видеться с Вааном Ширханяном.
Напомним, Ваан Ширханян обвиняется в участии в созданном Артуром Варданяном преступном сообществе и действии в его пользу. Ему предъявлено обвинение по признакам ч.2 ст.223 Уголовного кодекса Армении.