Լավրով. Մոսկվան պատրաստ է օգնել ՄԱԿ-ին՝ համակարգելու ջանքերը Սիրիայի «չորս զամբյուղի» շուրջ
Ռուսաստանը պատրաստ է օժանդակել սիրիական հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը և օգնել ՄԱԿ-ին՝ իրացնելու Սիրիայի հետ կապված «չորս զամբյուղները», հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Սիրիայի խնդրով հատուկ դեսպանորդ Ստաֆան դե Միստուրայի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը, հայտնում է ТАСС-ը:
«Մենք գնահատում ենք Աստանայում բանակցությունների փուլի ավարտից անմիջապես հետո և Ժնևում միջսիրիական կոնսուլտացիաների մեկնարկից մեկ օր առաջ հանդիպելու այս հնարավորությունը: Սա կարևոր պահ Է», - ասել Է նա:
«Մենք կօգնենք ձեզ՝ համակարգելու ջանքերը այն «չորս զամբյուղի» շուրջ, որոնք ներառում են սահմանադրության, կառավարման, ընտրությունների և ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերը», - նշել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:

Лавров заявил о готовности РФ помочь ООН в реализации «четырех корзин» по Сирии
Россия готова содействовать в политическом урегулировании сирийского конфликта и помочь ООН в реализации «четырех корзин» по Сирии. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на встрече со спецпосланником генсекретаря ООН по Сирии Стаффаном де Мистурой,сообщает ТАСС.
«Мы ценим эту возможность встретиться сразу после завершения раунда переговоров в Астане и за день до старта межсирийских консультаций в Женеве, - сказал он. - Это важный момент».
«Мы поможем вам скоординировать усилия по «четырем корзинам», включающим вопросы конституции, управления, выборов и борьбы с терроризмом», - отметил министр.