Բրյուսելի օդանավակայանում 2016-ի մարտի 22-ի ահաբեկչության զոհերի հիշատակի բրոնզե հուշարձան է բացվել
Բրյուսելի օդանավակայանում տեղի է ունեցել բրոնզե հուշարձանի բացման արարողությունը՝ նվիրված 2016 թվականի մարտի 22-ի ահաբեկչության զոհերի հիշատակին, որի ընթացքում 32 մարդ է զոհվել և ավելի քան 320 մարդ վիրավորվել: Արարողությանը մասնակցել են Բելգիայի թագավոր Ֆիլիպը, թագուհի Մաթիլդան, Բելգիայի դաշնային կառավարության եւ քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Այժմ մենք սգալու տեղ ունենք, որտեղ կարող ենք հարգանքի տուրք մատուցել զոհվածների հիշատակին: Հիշել այդ սարսափելի օրը օդանավակայանի ուղևորների և փրկարար ծառայությունների խիզախության մասին», - հայտարարել է Բրյուսելի քաղաքագլուխ Իվան Մայերը:
Բրյուսելի օդանավակայանի մեկնումների սրահում, որտեղ ուղիղ մեկ տարի առաջ առավոտյան ժամը 07:58-ին երկու պայթյուն էին որոտացել, զոհերի հիշատակը հարգվել է լռության րոպեով:
2016-ի մարտի 22-ին երկու մահապարտներ Բրյուսելի օդանավակայանում պայթյուններ են իրագործել, իսկ մեկ ժամ անց եւս մեկ ահաբեկիչ եվրոպական թաղամասի Մալբեկ մետրոյի կայարանում ռումբ է պայթեցրել:

В аэропорту Брюсселя открыт бронзовый монумент в память жертв теракта 22 марта 2016 года
Церемония открытия бронзового монумента в память жертв теракта 22 марта 2016 года, в результате которого погибли 32 человека и свыше 320 получили ранения, состоялась в аэропорту Брюсселя. В ней приняли участие бельгийский король Филипп, королева Матильда, представители федерального правительства Бельгии и городских властей, передает ТАСС.
«У нас теперь есть место скорби, где мы можем отдать дань памяти погибшим. Вспомнить о мужестве пассажиров аэропорта и спасательных служб в этот страшный день», - заявил бургомистр Брюсселя Иван Майер.
В зале вылета брюссельского аэропорта, где ровно год назад в 07:58 по местному времени  прогремели два взрыва, прошла минута молчания.
22 марта 2016 года двое смертников устроили взрывы в аэропорту Брюсселя, а спустя час еще один террорист взорвал бомбу на станции метро Мальбек в европейском квартале.