Նյու Յորք նահանգը կգործարկի Թրամփի միգրացիոն հրամանագրից տուժածների օգնության ծրագիր
Նյու Յորք նահանգի իշխանությունները գործարկում են օգնության ծրագիր ներգաղթյալների համար, ովքեր տուժել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի միգրացիոն հրամանագրից, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Նշվում է, որ իրավաբանական կազմակերպությունները, ինչպես նաև իրավաբան ուսանողներն ու փաստաբանները, ովքեր աշխատում են անհատույց հիմունքով, իրավաբանական օգնություն կտրամադրեն ներգաղթալներին, ովքեր ծանր վիճակում են հայտնվել օրենսդրական փոփոխությունների պատճառով։
Նախագծի ընդհանուր արժեքը կկազմի մոտ 1 մլն դոլար, միջոցները կհատկացվեն մասամբ նահանգային բյուջեից, մասամբ՝ մասնավոր աղբյուրներից։
«Նյու Յորքը հույսի և հնարավորությունների կղզի է բոլորի համար, իսկ ներգաղթյալները մշտապես եղել են այդ մեծ նահանգի մաս։ Այս անհանգիստ ժամանակներում Նյու Յորքի բնակիչների համար կարևոր է իրենց իրավունքների պաշտպանությանը հասանելիություն ունենալը», - ասել է նահանգապետ Էնդրյու Կուոմոն։

Штат Нью-Йорк запустит программу помощи пострадавшим от указа Трампа мигрантам
Власти штата Нью-Йорк запускают программу помощи мигрантам, пострадавшим от иммиграционного указа президента Дональда Трампа, передает Gazeta.ru.
Отмечается, что юридические организации, а также студенты-юристы и адвокаты, работающие на безвозмездной основе, будут предоставлять юридическую помощь иммигрантам, оказавшимся в тяжелой ситуации из-за изменений в законодательстве.
Общая стоимость проекта составит порядка миллиона долларов, средства будут выделены частично из бюджета штата, частично из частных источников.
«Нью-Йорк — это остров надежды и возможностей для всех, а иммигранты всегда были частью этого великого штата. В эти неспокойные времена для жителей Нью-Йорка очень важно иметь доступ к защите своих прав», — заявил губернатор штата Эндрю Куомо.