ՄԱԿ. Եմենում պատերազմի 2 տարում մոտ 1500 երեխա է զոհվել
Մոտ 1400 երեխա է սպանվել Եմենում զինված հակամարտության երկու տարում։ Այս մասին հայտնել է մարդասիրական հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ստիվեն Օ՝ Բրայենը, ով հանդես է եկել գրավոր հայտարարությամբ՝ Եմենի կառավարության և ապստամբների միջև դիմակայության մեկնարկի երկրորդ տարելիցի առիթով,  փոխանցում է ТАСС-ը:
«Չնայած բանակցությունների միջոցով հակամատության համապարփակ կարգավորմանն ուղղված միջազգային ջանքերին, ռմբակոծությունների որոտը և հրետանային կրակոցները, փամփուշտների սուլոցը դարձել են Եմենում առօրյա կյանքի մաս։ Հազարավոր խաղաղ բնակիչներ են զոհվել, այդ թվում 1400 տղաներ ու աղջիկներ։ Նրանցից շատերն առավոտյան դպրոց են գնացել ու չեն վերադարձել։ Տասնյակ հազարավոր քաղաքացիական անձիք վնասվածքներ են ստացել», - ասել է գլխավոր քարտուղարի տեղակալը։
Նա նշել է, որ, համաձայն վերջին գնահատականներին, մարդասիրական օգնության կարիք ունեն մոտ 19 մլն եմենցիներ, այսինքն՝ երկրի բնակչության 2/3-ը, նրանցից 7 միլիոնին սով է սպառնում։

ООН: Около 1,5 тыс. детей погибли в Йемене за два года войны
Порядка 1,4 тысячи детей были убиты за два года вооруженного конфликта в Йемене. Об этом сообщил в воскресенье заместитель генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Стивен О'Брайен, выступивший с письменным заявлением по случаю второй годовщины с момента начала противостояния между йеменским правительством и мятежниками, передает ТАСС.
«Несмотря на международные усилия по всеобъемлющему урегулированию (конфликта) через переговоры, грохот от бомбежек и артиллерийских обстрелов, свист пуль стали частью повседневной жизни в Йемене».
Тысячи мирных жителей были убиты, в том числе 1,4 тысячи мальчиков и девочек. Многие из них ушли утром в школу и не вернулись. Десятки тысяч гражданских лиц получили ранения», - сказал заместитель генсека.
Он отметил, что, согласно последним оценкам, в гуманитарной помощи нуждаются почти 19 млн йеменцев, то есть две трети населения страны, из них 7 млн угрожает голод.