Թայլանդի թագավորը երկրի նոր սահմանադրություն է ստորագրել
Թայլանդի թագավոր Մահա Վաթչիրալոնհքոնը (Ռամա 10-րդ) ստորագրել է երկրի նոր սահմանադրությունը, հայտնում է РИА Новости-ն` հղում անելով Reuters-ին:
Հաղորդվում է, որ Թայլանդի նոր սահմանադրության ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը հեռարձակվել է ամբողջ երկրում: Սա կարևոր քայլ է երկրում համընդհանուր ընտրություններ անցկացնելու համար, նշել է գործակալությունը:
Ավելի վաղ երկրի փոխվարչապետը հայտնել էր, որ Թայլանդի խորհրդարանական համընդհանուր ընտրությունները կանցկացվեն 2018 թվականի փետրվարին՝ 2014-ի ռազմական հեղաշրջման օրից ի վեր առաջին անգամ:
Թայլանդում զինվորականները իշխանության են եկել 2014 թվականի մայիսին՝ բազմամյա քաղաքական հակամարտությունից հետո ազգային հաշտեցման կարգախոսներով պետական հեղաշրջում իրականացնելուց հետո: Այդ ժամանակ ընդունվել էր ժամանակավոր սահմանադրություն:

Король Таиланда подписал новую конституцию страны
Король Таиланда Маха Ватчиралонгкон (Рама Десятый) подписал новую конституцию страны, передает РИА Новости со ссылкой на  агентство Рейтер.
По данным агентства, торжественная церемония подписания новой конституции Таиланда транслировалась по всей стране. Это важный шаг для проведения всеобщих выборов в стране, отмечает агентство.
Ранее вице-премьер страны Висану Кхрыа-Нгам сообщил, что всеобщие парламентские выборы пройдут в Таиланде в феврале 2018 года, впервые со дня военного переворота 2014 года.
Военные пришли к власти в Таиланде в мае 2014 года, совершив государственный переворот под лозунгами национального примирения после многолетнего политического конфликта, неоднократно провоцировавшего беспорядки и кровопролитие. Тогда они приняли временную конституцию.