Թուրքիա. Սիրիական Իդլիբում քիմիական զենք է կիրառվել
Սիրիայի Իդլիբ նահանգի բնակիչների աճյունների դիահերձումն ապացուցել է քիմիական զենքի կիրառման փաստը: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Դիահերձումը ցույց է տվել, որ Իդլիբում քիմիական զենք է կիրառվել», - ասել է նախարարը:
Երեքշաբթի առավոտյան Սիրիայի Խան-Շեյխուն քաղաքում ավելի քան 7 տասնյակ մարդ է զոհվել ռմբակոծության հետևանքով: Զոհերի մեծ մասի մոտ եղել են ծանր քիմիական թունավորման ախտանիշներ:
30 տուժածներ տեղափոխվել են հարևան Թուրքիա, որտեղ նրանցից 3-ը մահացել է:
Սիրիացի զինվորականները հերքում են քիմիական զենքի կիրառումը՝ պնդելով, որ տեղի ունցածի պատասխանատուն «Ալ-Քաիդայի»  հետ կապված «Հայյաթ Թահրիր աշ-Շամ» ահաբեչական խմբավորումն է: Ռուս զինվորականների տվյալներով՝ սիրիական ավիացիայի հարվածն ուղղված է եղել պահեստին, որտեղ գրոհայինները քիմիական զենք են պահել:

Турция: В сирийском Идлибе применялось химическое оружие
Произведенное в Турции вскрытие тел жителей сирийской провинции Идлиб доказало факт использования химического оружия, заявил министр юстиции Турции Бекир Боздаг, передает русская служба BBC.
«Вскрытие погибших выявило, что в Идлибе было использовано химическое оружие», - заявил он.
Утром во вторник десятки людей погибли в результате бомбардировки сирийского города Хан-Шейхун в провинции Идлиб. У многих пострадавших имелись признаки тяжелого химического отравления.
30 пострадавших были доставлены через границу в соседнюю Турцию, где три человека скончались.
Сирийские военные отрицают использование химического оружия, утверждая, что газ распылили члены оппозиционной группировки «Хайят Тахрир аш-Шам», связанной с «Аль-Каидой».