Արգելվել է Աշոտ Ջազոյանի մուտքը Ուկրաինա. Չի բացառվում Ադրբեջանի միջամտությունը
Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունն արգելել է Ռուսաստանի Դաշնության Լրագրողների միության քարտուղար, Եվրոպայի և Ասիայի լրագրողների մեդիակոնգրեսի նախագահ Աշոտ Ջազոյանի մուտքը երկիր՝ պատճառաբանելով, որ նա այցելել է Ղրիմ։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Աշոտ Ջազոյանն ասաց, որ իր համար շատ զարմանալի է այդ որոշումը։
«Ճիշտն ասած, զարմանալի էր ինձ համար, որովհետև ես լրագրողների ռուս-ուկրաինական երկխոսության համակարգողն եմ ու ռուս և ուկրաինացի լրագրողներս ազատ հանդիպում ենք ԵԱՀԿ հովանու ներքո՝ Վիեննայում», - ասաց Աշոտ Ջազոյանը։
Նա նշեց, որ ռուս և ուկրաինացի լրագրողներով ձգտում են գտնել փոխադարձ ընդունելի եզրեր, որ միշտ լինեն երկխոսության մեջ, օգնել լրագրողներին` հասկանալու միմյանց, ընբռնելու իրավիճակը, փորձելու հաղթահարելու երկրի արևելքում ստեղծված կոնֆլիկտը։
Ջազոյանի խոսքով՝ երկու երկրների լրագրողներով բազմաթիվ համատեղ աշխատանքներ ունեն իրականացրած, մի շարք նախագծերի հեղինակ էլ անձամբ ինքն է։
Ա. Ջազոյանը չի կարող ասել, թե ինչպես են շարունակվելու հետագա աշխատանքները։
«Չեմ կարող ասել, բայց, համենայնդեպս, տարօրինակ է։  Ընդամենը մեկ ամիս հետո ես իրենց հետ պետք է հանդիպեմ, ու չգիտեմ էլ, թե ոնց պետք է հանդիպեմ», - ասաց Աշոտ Ջազոյանը։
Նա նշեց, որ երկու տարվա ընթացքում մոտավորապես 25 հանդիպում է ունեցել ուկրաինացի լրագրողների հետ։ Հանդիպումները եղել են եվրոպական երկրներում։
«Վերջին նախագիծը, որ իրականացրել ենք ռուս և ուկրաինացի լրագրողներով, ավարտել ենք նոյեմբերին: Մեկ շաբաթ առաջ ավարտել ենք ֆիլմի մոնտաժման աշխատանքները։ Հիմա ես ինչպե՞ս պետք է այն ներկայացնեմ», - ասաց Աշոտ Ջազոյանը։
Հարցին, թե ուկրաինացի լրագորղներն ինչպես են արձագանքում այս խնդրին, Աշոտ Ջազոյանն արձագանքեց. «Խնդրին, իհարկե, անդրադարձել են նաև ուկրաինացի լրագրողները։ Նույնիսկ մոտ կես տարի առաջ ԵԱՀԿ լրատվամիջոցների ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միատովիչն ուղղակի մեծ աղմուկ բարձրացրեց։ Ու քանի որ ես իրենց հետ երկխոսության մեջ եմ, ռուսական մամուլն ինձ այդքան էլ լավ չի ընդունում։ Ռուսաստանի կողմից ոչ բոլոր լրագրողներն են ընդունում այդ երկխոսությունը. ստացվում է, որ երկու կողմից էլ ընկալման խնդիր կա։ Բայց ես կարծում եմ, որ ինքս ճիշտ եմ, որովհետև ուկրաինական լրագրողները շատ տաղանդավոր են»:
Աշոտ Ջազոյանը ևս մեկ անգամ կրկնեց, որ իր համար զարմանալի է այդ վերաբերմունքը։ Նա ընդգծեց, որ բազմիցս եղել է Ղրիմում և չի կարծում, թե կարող էր խնդիր լինել։

Ашоту Джазояну запрещен въезд в Украину. Не исключается вмешательство Азербайджана
Служба госбезопасности Украины запретила въезд в страну секретарю Союза журналистов России (СЖР), председателю совета Медиаконгресса журналистов Европы и Азии Ашоту Джазояну из-за его визитов в Крым.
В беседе с корреспондентом Aysor.am Ашот Джазоян заявил, что это решение его очень удивляет.
«Честно говоря, меня это удивило, поскольку я координатор российско-украинского диалога журналистов, российские и украинские журналисты свободно встречаются под эгидой ОБСЕ в Вене», - сказал Ашот Джазоян.
Он отметил, что российские и украинские журналисты стремятся найти приемлемые точки соприкосновения, вести постоянный диалог, чтобы понять друг друга, ситуацию и попытаться преодолеть конфликт на востоке страны.
По словам Джазояна, журналисты двух стран реализовали многочисленные совместные работы, автором ряда проектов является лично он.
А.Джазоян не может сказать, как продолжатся эти работы в дальнейшем.
«Не могу сказать, однако это, во всех случаях, странно. Через месяц я должен встретиться с ними и не знаю, как буду встречаться», - сказал Ашот Джазоян.
Он отметил, что в течение двух лет провел около 25 встреч с украинскими журналистами. Встречи проходили в европейских странах.
«Последний проект, который мы реализовали с российскими и украинскими журналистами, завершился в ноябре. Неделю назад были завершены работы по монтажу фильма. Сейчас не знаю, как я буду представлять его?», - сказал Ашот Джазоян.
На вопрос, как украинские журналисты отреагировали на эту ситуацию, Ашот Джазоян ответил: «Конечно, украинские журналисты также отреагировали на эту проблему. Примерно полгода назад представитель ОБСЕ по свободе СМИ Дунья Миятович подняла большой шум. И поскольку я веду с ними диалог, российская пресса меня не очень жалует. С российской стороны не все журналисты принимают этот диалог: получается, что у обеих сторон есть проблема восприятия. Но я считаю, что я прав, поскольку украинские журналисты очень талантливые».
Ашот Джазоян вновь повторил, что подобное отношение его удивляет. Он подчеркнул, что неоднократно был в Крыму и не думал, что это может стать проблемой.
Ашот Джазоян не исключает также, что этот решение о запрете на въезд в Украину может быть инициировано через азербайджанские каналы.