Հայաստանի խորհրդարանը պետք է կոռուպցիայի դեմ պայքարը մղի առաջին պլան. Ռուս փորձագետ
Ռուսաստանում շատ մեծ ուշադրություն են դարձնում Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացներին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ռուսաստանի պետական հումանիտար համալսարանի միջազգային հարաբերությունների և արտաքին տարածաշրջանային ուսումնասիրությունների ամբիոնի վարիչ, փորձագետ Օլգա Պավլենկոն՝ անդրադառնալով Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներին:
«Կովկասում Հայաստանը Ռուսաստանի համար կարևորագույն գործընկերներից մեկն է և հնագույն արմատներ ունեցող պետությունում կատարվածը անհանգստացնում է ռուսական քաղաքական էլիտային ու հասարակությանը: Շատ կարևոր է, որ իշխանությունը ձևավորի երկխոսության հարթակներ՝ ոչ միայն առաջին, այլ նաև երկրորդ դասի էշելոնների հետ», - ասաց փորձագետը:
Երկխոսության հարթակներում, ըստ Պավլենկոյի, կարելի է քննարկել այնպիսի խնդիրներ, հարցեր, որոնք անհանգստացնում են հասարակությանը: Այդ առումով, քաղաքագետի խոսքով, Հայաստանի կառավարման համակարգի փոփոխությունը և խորհրդարանի դերի բարձրացումը մեծ նշանակություն ունի:
«Պետք է հասկանանք, որ յուրաքանչյուր պետությունում պետք է լինի կառուցողական քննադատությունների տարածք, քանի որ իշխանությունը միշտ պետք է ազդակներ ստանա հանրությունից՝ ժողովրդավարության զարգացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար», - նկատեց Պավլենկոն:
Նրա կարծիքով, Հայաստանում մեծ խնդիր է կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
«Կոռուպցիան մտահոգում է և Հայաստանի, և Ռուսաստանի հանրությանը: Կոռուպցիան ի վիճակի է ոչնչացնել ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված կարևոր քայլերը, հենց կոռուպցիոն սկանդալներն են խորը ջրբաժան առաջացնում էլիտայի ու հասարակության միջև: Այդ պատճառով հասարակական վերահսկողությունը կոռուպցիայի գծով, պատասխանատվությունը կարևոր խնդիր է: Եվ ես կարծում եմ, որ ժողովրդավարական նախաձեռնությունների զարգացմանը զուգահեռ, Հայաստանի խորհրդարանը պետք է կոռուպցիայի դեմ պայքարը մղի առաջին պլան», - ասաց Պավլենկոն:
Նշենք, որ Օլգա Պավլենկոն այսօր մասնակցում էր «Իրական հեղափոխություն և «գունավոր» հեղաշրջում» թեմայով միջազգային կլոր սեղանի քննարկումներին:

Парламент Армении должен выдвинуть борьбу с коррупцией на первый план – российский эксперт
В России с большим вниманием следят за происходящими в Армении политическими процессами, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am заведующая кафедрой международных отношений и зарубежного регионоведения Российского государственного гуманитарного университета, эксперт Ольга Павленко, обратившись к результатам парламентских выборов в Армении.
«Армения – одна из важнейших партнеров России на Кавказе и российскую политическую элиту и общественность беспокоят события, происходящее в этом государстве с древнейшими корнями. Очень важно, чтобы власть сформировала площадку для диалога не только с первым, но и вторым эшелоном», - сказала эксперт
По словам Павленко, на этих площадках диалога можно обсуждать такие проблемы и вопросы, которые волнуют общественность. В данном контексте, по словам политолога, смена системы правления в Армении и увеличение роли парламента имеют большое значение.
«Нужно понять, что в любом государстве должна быть территория для конструктивной критики, поскольку власти постоянно должны получать от общества сигналы для развития демократии, борьбы против коррупции», - отметила Павленко.
По ее мнению, в Армении большой проблемой является борьба против коррупции.
«Коррупция вызывает обеспокоенность общества как в Армении, так и в России. Коррупция способна уничтожить важные шаги в направлении укрепления демократии, именно коррупционные скандалы создают глубокий водораздел между элитой и обществом. По этой причине общественный контроль над коррупцией, ответственность – важная задача. Я считаю, что параллельно с развитием демократических инициатив парламент Армении должен вывести на первый план борьбу с коррупцией», - сказала Петренко.
Отметим, что Ольга Павленко участвует в обсуждениях проходящего в Ереване международного круглого стола по теме «Реальные революции и «цветные» перевороты».